TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
CHP`Lİ SÖNMEZ`DEN ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ KURSU SORUSU
Genel Merkez 12.01.2010 (Son Güncelleme: 13.06.2011 15:18:05)

Yayın :

İstanbul Gazetesi

Tarih :

12.01.2010   StxCm :79

İl :

İstanbul

Sayfa :

7

Periyod :

Günlük/Gazete

Tel :

0212 514 01 69 - 70

Tiraj :

15.000

               

 

CHP‘li Sönmez‘den Çevre Mühendisliği Kursu Sorusu

CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez, yapılan değişiklikle çevre mühendislerince yerine getirilmesi gereken görevlerin iki haftalık kursla başka meslek gruplarına yaptırmanın mümkün hale getirildiğini belirterek ‘-Dört yıllık eğitim sürecinden geçerek uzmanlaşmış Çevre Mühendisleri ile bir aydan daha kısa bir sürede verilecek bir eğitimi tamamlayacak belge sahipleri arasında bir fark olmadığı mı düşünülmektedir?‘ diye sordu. 
Sönmez, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu‘nun yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. 21 Kasım 2008‘de yayınlanan Çevre Denetimi Yönetmeliği‘nde 22 Ekim 2009‘da yönetmelikte değişiklik yapıldığını belirten Sönmez,Çevre Mühendisleri Odası‘nın, çevre mühendislerinin dışlandığını, çevre mühendislerince yerine getirilmesi gereken görevlerin iki haftalık kursla başka meslek gruplarına yaptırılacağını belirttiğini kaydetti. Bu durumda halen işsizlik sorunu çekmekte olan çevremühendislerinin iş alanlarının daha da daralacağını vurgulayan Sönmez, Bakan Eroğlu‘nun şu soruları yanıtlamasını istedi:

 ‘-Adı geçen yönetmelikle, ÇevreMühendislerinin uzmanlık alanına giren hizmetlerin diğer meslek gruplarınca da yapılmasının önünü açan bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyulmuştur? 
-Çevre Mühendisi sayısının 14 binlere ulaştığı belirtilmektedir. Bu alanda sadece ÇevreMühendislerinin değerlendirilmemesinin nedeni nedir? 
-Bakanlığınız Merkez ve Taşra birimlerinde toplam olarak kaç Çevre Mühendisi istihdam edilmektedir? Çevre ve Orman İl Müdürlüklerinin kaç tanesinde çevre mühendisi yoktur? 
-Bakanlığınızca Çevre Mühendisliği hizmetleri diğer meslek gruplarınca da yerine getirilebilir hizmetlerden midir? 
-Dört yıllık eğitim sürecinden geçerek uzmanlaşmış Çevre Mühendisleri ile bir aydan daha kısa bir sürede verilecek bir eğitimi tamamlayacak belge sahipleri arasında bir fark olmadığı mı düşünülmektedir? 
-Bu yönetmelik Çevre Mühendisliği Bölümlerine olan ilgiyi ne yönde etkileyecektir?‘

 

Kupürün detayı...

Okunma Sayısı: 614