TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
RİZE`DEKİ SENOZ VADİSİ`NDE BİR TUHAF GELİŞME DAHA
Genel Merkez 11.02.2010 (Son Güncelleme: 13.06.2011 14:43:53)

Yayın : Radikal Tarih : 11.02.2010 StxCm :90 İl : İstanbul
Sayfa : 10 Periyod : Günlük/Gazete Tel : 0212 505 61 11 Tiraj : 38.078

 

Rize‘deki Senoz Vadisi‘nde bir tuhaf gelişme daha

Valilik, Senoz Vadisi‘nde 11 ay önce durdurulan hidroelektrik santralı inşaatının sürdüğü ve bitmek üzere olduğu iddiası üzerine inceleme başlattı


Rize Valiliği, hakkındaki mahkeme kararlarına rağmen ‘bitme noktasına‘ gelen Uzundere Hidroelektrik Santralı (HES) ile ilgili inceleme başlattı. Rize İdare Mahkemesi, Çayeli ilçesi Senoz Vadisi‘ne kurulmak istenen santrala ‘11 ay önce‘ yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verdi, ancak iddiaya göre inşaat ‘heyelan tehdidi‘ gerekçesiyle sürdü.


Bu, doğa harikası Senoz Vadisi‘nde kafa karıştıran ilk olay da değil. Vadideki muhtarlar, HES projelerini durdurabilmek için vadinin doğal sit alanı yapılmasını istemiş, ancak bu istek ‘süren santral inşaatları ve taşocakları bölgedeki doğal yapıyı bozduğu için‘ reddedilmişti.


43 megavat kurulu güce sahip olacak Uzundere santralı da Senoz Vadisi‘nin Çataldere köyünde. Senoz Vadisi‘ni Koruma Platformu, santrala karşı Rize İdare Mahkemesi‘nde dava açtı. Mahkeme 24 Mart 2009‘da santralla ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu iptal etti, proje hakkında da yürütmeyi durdurma karan verdi.


Ancak iddiaya göre Karadeniz Enerji adlı firma, HES inşaatı sırasında bölgede heyelan riski oluştuğunu ileri sürerek, bu riskin ortadan kaldırılması için bir süre daha çalışma yapmak için Rize Valiliğinden özel izin aldı. 
Firmanın heyelan önleme çalışması adı altında inşaatı sürdürüp sona yaklaştığını öne süren Senoz Vadisi‘ni Koruma Platformu üyeleri yetkililer hakkında Çayeli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Rize Valiliği firma hakkında inceleme başlattı. Vali Seyfullah Hacımüftüoğlu, mahkemenin durdurma kararlarına rağmen faaliyetine devam ettiği belirtilen firma hakkında inceleme başlattıklannı doğruladı ve olayın detaylı olarak araştırılacağını söyledi.


Bozulmuş!

Doğu Karadeniz‘in en güzel vadilerinden Senoz için 11 köy muhtarı, 2008 yılında Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu‘na başvurdu ve "Vadimizi sit alanı ilan edin" dedi. Ancak 2009 Aralık ayında bölgeye gelerek incelemelerde bulunan kurul, "Senoz Vadisi‘nde halen faaliyet gösteren taşocakları ve yapımı devam eden HES projeleri vadiyi olumsuz etkilemiş. Söz konusu alan doğal sit alanı özelliklerini yitirmiştir" kararına vardı!

TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer şelaleler yaparak denize ulaşan dereleri, doğal yaşlı ormanları, binlerce bitki türü ve yaban hayatı, mimarisi ve kültürel özellikleriyle bölgenin doğal sit alanı olduğunu, ancak inşaatlarla buna zarar verildiğini söyledi.

HES projeleriyle gündemde olan Senoz Vadisi doğal sit alanı ilan edilerek korunmak istenmiş, ancak ‘mahkeme kararlarına rağmen‘ süren santral inşatları nedeniyle "Doğa bozulmuş" denilip talep reddedilmişti.

Kupürün detayı...

Okunma Sayısı: 596