TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
YAŞAMI YOK EDEN ENERJİLERE HAYIR
Genel Merkez 27.05.2010 (Son Güncelleme: 13.06.2011 14:17:16)

Yayın :

Günlük

Tarih :

26.04.2010 StxCm :77

İl :

İstanbul

Sayfa :

3

Periyod :

Günlük/Gazete

Tel :

0212 244 13 85 - 251 86 08

Tiraj :

9.000

               

 

 

Yaşamı Yok Eden Enerjilere Hayır

Çevreciler ve doğaseverler Çernobil Nükleer Santral fedasının 24. yıldönümünde İstanbul Kadıköy Meydanına indi Doğudan batıya, güneyden kuzeye herkesin kendi renkleriyle katıldığı mitingce binlerce kişi "Karadeniz‘den Munzur‘a, Allianoi‘dan Hasankeyfe yaşamı yok edecek enerjilere hayır demek için yürüyoruz" dedi Sinop‘ta da ‘Termik santral istemiyoruz" mitingi düzenlendi.

Baraj ve santrallerinizi istemiyoruz

Kadıköy‘de bir araya gelen binlerce yaşam savunucusu 24. yılında Çernobil‘in etkilerinin hala sürdüğüne dikkat çekerek, ‘Yaşamı yok edecek enerjilere izin vermemek, durdurmak için ‘Yaşamı yok eden enerjiye karşı isyandayız‘ dedi.

Çevre örgütleri, 24 Nisan 1986‘da Çernobil Nükleer Santrali‘nde meydana gelen ve yaydığı radyasyonla büyük bir felakete sebep olan patlamanın 24. yıldönümünde "Yaşamı yok edecek enerjilere izin vermemek, durdurmak için Karadeniz‘den, Munzur‘dan, İzmir Allianoi‘den, Hasankeyf ten, Akdeniz‘den geliyoruz. 25 Nisan‘da Kadıköy‘den sesleniyoruz" sloganı ile miting düzenledi. Mitinge Allianoi Girişim Grubu, Hasankeyfi Yaşatma Girişimi Karadeniz İsyandadır Platformu, Loç Vadisi Koruma Platformu, Munzur Koruma Kurulu (DEDEF), Çayırova Artvinliler Derneği, Yuvarlak Çayı Koruma Platformu, Hemşinliler Eğitim ve Kültür Derneği, Marsis Ahali Dersindiler Derneği ve Yeşiller Partisi‘nin de bulunduğu onlarca çevre örgütü pankartlarıyla katıldı. 
Doğudan batıya, güneyden kuzeye herkesin kendi renkleriyle katıldığı yürüyüşte, akordiyon, tulum, def ve davul eşliğinde söylenen Lazca, Hemşince, Türkçe ve Kürtçe türküler eşliğinde halay, horon ve zeybek oynandı. Kadıköy‘ü festival alanına çeviren mitinde konuşan Munzur Koruma Kumlu Üyesi Hasan Şen, Çernobil‘in etkilerine değindi. 
Çevreciler olarak tüm farklılıklarıyla bu yok edilişe dur demek için bir araya geldiklerini belirten Şen, "Bugün Karadeniz‘in vadilerinden akıp, Ege‘nin Akdeniz‘in rüzgarlarından Hasankeyf in tarihinden geldik. Biz yaşam savunucuları yeni Çernobiller‘in yaşanmasına izin vermeyeceğiz. Yaşamımızın toprağımızın suyumuzun tarihimizin kültürümüzün kapitalizm kıskacına girmesine izin vermeyeceğiz" diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından sanatçılar İlkay Akkaya ve Laz müziği temsilcisi Grup Marsis‘in ezgileri eşliğinde çekilen horon ve halaylarla miting sona erdi.

Kupürün detayı...

Okunma Sayısı: 652