TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
KPSS KEŞMEKEŞİ KAMU YARARI YÖNÜNDE ÇÖZÜLMELİ VE KAMUDA ÇEVRE MÜHENDİSİ İSTİHDAMI ARTTIRILMALIDIR

Ülkemizde yaşanan olaylar artık zihinleri zorlar hale gelmiştir. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda yaşanan kopya olayları, devletin yaptığı tüm sınavları şaibeli hale getirmiştir.

Genel Merkez 13.06.2011 (Son Güncelleme: 13.06.2011 13:28:43)

Ülkemizde yaşanan olaylar artık zihinleri zorlar hale gelmiştir. Kamu Personeli Seçme Sınavı`nda yaşanan kopya olayları, devletin yaptığı tüm sınavları şaibeli hale getirmiştir.

Merkezi atamalar ile "torpil", "adam kayırma" gibi ahlaksız ve kadrolaşma süreçlerini önlemeyi hedefleyen yaklaşımın kopya yöntemlerinin önüne geçememesi aslında özünde başka bir adam kayırmacılığı ve kadrolaşmayı getirmiştir.

Bu şaibeler hızlı, verimli ve adil bir yargı süreci ile sonlandırılmalı halkımızın zihninde ve vicdanlarında soru işaretleri yaratılmayacak bir şeffaflıkla kamuya personel alımı sağlanmalıdır.

Öte yandan, ülkemizdeki gelişim süreci ile çevre kirliliği yoğunluğu hayatın her alanında artmakta ve bunların çözümüne dönük olarak devletin sorumluluk alanları genişlemektedir. Bu kapsamda, çevre mühendislerinin kamuda istihdamının önü açılmalı, kamu kurum ve kuruluşlarında çevre sorunlarını dert eden birimler oluşturulmalı ve var olanlar güçlendirilmelidir.

Çevre ve Orman Bakanlığı`nın temel işlevleri olan ÇED, İzin ve Denetim görevlerini yeterince yerine getirememesindeki nedenlerin ilk sıralarında yeterli ve yetkin personelin istihdam edilmemesi yer almaktadır. Bu kapsamda, Bakanlık Merkez ve özellikle de sorumluluklarını sürekli genişlettiği İl Müdürlüklerinde çevre mühendisi sayısını arttırmalı, görevlerini ve başta denetim, izin ve ÇED süreçlerini verimli hale getirmelidir.

Kamu kurum ve kuruluşlarının tamamında çevre mühendisleri istihdam edilerek, ülkenin çevre politikasının oluşum ve uygulama sürecinde farkındalık yaratılmalıdır.

Odamız, çevre mühendislerinin kamuda istihdam süreçlerini takip etmeye ve toplumu bu konuda bilgilendirmeye devam edecektir.

Saygılarımızla,

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 795