TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
KÜTAHYA`DAKİ ÇEVRE FELAKETİ HAKKINDA ODAMIZIN AÇIKLAMASI

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir, Kütahya`da, Eti Gümüş A.Ş bünyesinde, gümüş madeni çıkarılıp işlenen tesiste, üç kademeli siyanür barajının setlerinden birinin çökmesiyle ilgili, `Barajın bütün duvarları yıkılıyor, son duvar da yıkılırsa baraj yıkılmış olacak.

Genel Merkez 08.05.2011 (Son Güncelleme: 10.05.2011 01:02:01)

Sonuçları hayal edemeyeceğimiz boyutlara ulaşabilir

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir, Kütahya‘da, Eti Gümüş A.Ş bünyesinde, gümüş madeni çıkarılıp işlenen tesiste, üç kademeli siyanür barajının setlerinden birinin çökmesiyle ilgili, "Barajın bütün duvarları yıkılıyor, son duvar da yıkılırsa baraj yıkılmış olacak. Sonuçları hayal edemeyeceğimiz boyutlara ulaşabilir. Bu siyanürün çok küçük miktarı bile zehirliyor. Şu anda insanı zehirleyen miktarın 125 katı bir kirlilik söz konusu" dedi.

Taşdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olayın ardından incelemelerde bulunmak üzere yönetim kuruluyla birlikte bölgeye hareket ettiklerini belirtti.

Bölgede yetkililerde temas kurmalarının ardından, bir an evvel çevre köylerin boşaltılmasını isteyeceklerini ifade eden Taşdemir, içme ve kullanma suyu olarak kesinlikle yer altı sularının kullanılmamasını önerdi.

Çevre ve Orman Bakanlığı ekiplerinin de olay yerine hareket ettiğini ve durumun kritik olduğunu dile getiren Taşdemir, görüşme imkanı buldukları köylülerin de yaşananlardan çok rahatsız olduğunu söyledi.

Bu olay, dünyanın en önemli olaylarından biri haline gelebilir

Taşdemir, şöyle devam etti: "Barajın tamamı çökebilir. Böyle bir durumda o bölge tamamen tahliye edilmek zorunda kalır. Aksi takdirde yaşam imkanı kalmaz, belki de yüzlerce insan ilk etapta hayatını kaybedecek, tarım kalmayacak.Bu olay, dünyanın en önemli olaylarından biri haline gelebilir.

Yakınlarda içme suyu kullanılan yerlerde su örnekleri alınarak tahliyesi yapılmalı. Çünkü siyanürün ne kadarının suya karıştığını bilmiyoruz. Çok az miktarı bile bir kaç dakikada öldürebilir. 25 milyon tonluk bir barajdan söz ediyoruz ve burada yoğun bir konsantrasyon var. Bu baraj yıkılırsa çok ciddi siyanür zehirlenmesi olacaktır. Yer altı suyuna karışacak ve ciddi problem çıkacaktır."

Okunma Sayısı: 803