TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ŞUBE BAŞKANIMIZ SEVİM YÜRÜTEN OLAY GAZETESİNDE TEKSTİL FİLTRELERİ HAKKINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU.
Bursa Şube 22.11.2021 (Son Güncelleme: 09.02.2022 19:16:32)

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanımız Sevim YÜRÜTEN Olay Gazetesine verdiği röportajda Bursa‘da her gün tonlarca yağ buharı emisyonunun atmosfere deşarj edildiğine dikkat çekerek Bursa‘da yapılan çalışmaları ve alınan kararları değerlendirdi.


Bursa` da hava kirliliğinin önüne geçilebilmesi için kesinlikle kirleticilerin atmosfere deşarj edilmeden önce kontrol altına alınması gerekmektedir.

Yağ buharı, Bursa atmosferine önemli bir hava kirliliği yükü getirmektedir. Özellikle tekstil sektöründe bacadan havaya atılan yağ buharı kirletici emisyonları için filtre sistemlerinin kurulması Bursa` nın hava kalitesine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Ancak ulusal mevzuatımızda (Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği) yağ buharı için sınır değer bulunmamaktadır.

Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şubesi olarak mevzuatta sınır değer olması gerektiğini belirtmiştik. Bu konu en kısa zamanda ulusal mevzuatımızda da yer bulmalıdır.

Daha önceki İl Mahalli Çevre Kurulu Kararlarında tekstil sektöründe faaliyet gösteren ve ısı yayarak emisyon çıkışı sağlayan makine bacalarından havaya atılan yağ buharı kirletici emisyonlarının filtrelerden geçirilmesi karara bağlanmış, 04.11.2021 tarihli İl Mahalli Çevre Kurulu kararında ise bacadan yağ buharı atımı için sınır değer 15 mg/m3 olarak belirlenmiştir.

Bursa`da her gün tonlarca yağ buharı emisyonu atmosfere deşarj edilmektedir. Yapılan çalışmalarda bazı bacalarda 500-600 mg/m3 yağ buharı kirletici emisyon konsantrasyonu tespit edilmiştir. 15 mg/m3 sınır değerinin sağlanması Bursa için oldukça önemlidir. Konuyla ilgili gerekli denetim ve kontrolleri sıklaştırmalıdır.

Tekstil filtreleri konusunda ülkemizde bir ilk olan Bursa` da yapılan çalışmalar, alınan kararlar hava kirliliği ile mücadele açısından önemlidir. Halk ve çevre sağlığının korunmasında etkili olacaktır.

Bağlantılar: 
https://www.olay.com.tr/bursa-icin-kritik-karar-uymayanlara-193-bin-tl-ceza-886316
 

Okunma Sayısı: 44
Fotoğraf Galerisi