TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ŞUBE BAŞKANIMIZ SEVİM YÜRÜTEN OLAY HABER`DEN DERYA DEMİR PINAR İLE RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİ.
Bursa Şube 19.10.2021 (Son Güncelleme: 04.11.2021 14:16:39)

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanımız Sevim YÜRÜTEN 14.10.2021 Perşembe günü Olay Haber`den Derya Demir Pınar ile gerçekleştirdiği röportajda ilimiz hava kalitesine dair açıklamalarda bulundu.

 

Bursa`daki hava kirliliğini azaltabilmek amacıyla İl Mahalli Çevre Kurulu`nun (İMÇK) aldığı ‘kömür yasağı` kararı doğrultusunda bu kış; Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Gürsu, İnegöl, Mudanya, Gemlik, Orhangazi, İznik ve Yenişehir`de doğalgaz hattının geçtiği toplam 346 mahallede sıvı ya da katı yakıt yakılamayacak. İl Mahalli Çevre Kurulu`nun 2019 yılında aldığı, doğalgaz hattının geçtiği yerlerde katı ve sıvı yakıt kullanımını sonlandıran ‘kömür yasağı` kararı 1 Kasım 2020`de hayata geçmesi bekleniyordu. Ancak, pandemi nedeniyle Haziran 2021`e ötelenmişti. Uygulanmaya başlayan kararla bu kış; Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Gürsu, İnegöl, Mudanya, Gemlik, Orhangazi, İznik ve Yenişehir`de doğalgaz hattının geçtiği yerlerde sıvı ya da katı yakıt yerine doğalgaz, güneş, jeotermal, ısı pompaları, yenilenebilir enerji kaynakları kullanılabilecek.

Kararın uygulanmaya başlandığını ve şehrin hava kalitesine olumlu etkisi olacağını kaydeden Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Sevim Yürüten, "Bu yasağın uygulanması ile birlikte 1 yıllık süreçte toplanacak verilerle kararın etkisinin ne derece olduğunu daha net göreceğiz.  Kömürün özellikle toz emisyonları açısından kirleticiliği bulunuyor. Paris İklim Anlaşması konuşulurken, katı yakıtlardan vazgeçmeliyiz, temiz yakıtlara, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz. Enerji verimliliği çalışmaları hızlandırılmalı. Bunu konutlarda da sanayide de gerçekleştirmemiz lazım. Kararın uygulanıp uygulanmadığı ise ilgili kurumlarca denetlenmeli. Doğalgaz tesisatı döşetecek hanelere de devlet eliyle destek olunmalı" diye konuştu.

Sanayilerde ise katı ve sıvı yakıtla çalışan yeni yakma tesisi kurulmasına izin verilmeyeceğini anlatan Sevim Yürüten, "Alınan karar Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Gürsu ve İnegöl`ü bağlıyor. Kararla doğalgaz hattının geçtiği yerlerde katı yakıtla çalışan kömür kazanlarından akışkan yataklı kazanlarda ekonomik ömrü tamamlayıncaya kadar kazanın kullanımına izin veriliyor. Ancak ekonomik ömrün ekspertiz raporunun Valiliğe sunulması şart koşuluyor. Bu yakma sistemlerinin haricinde belirlenen ilçelerde katı ve sıvı yakıtlı yakma tesislerinin 1 Ocak 2022`ye kadar alternatif temiz yakıta geçmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Kararda yer alan ‘ekonomik ömrünün raporla ispatlanması` kısmının kaldırılıp, bu tür yakıtlardan tamamen uzaklaşmanın şart olduğunu kaydeden Sevim Yürüten, "Paris İklim Anlaşması`na baktığımızda oradaki en önemli nokta ‘fosil` yakıtlardan uzaklaşmak. Dolayısıyla İMÇK kararıyla akışkan yataklı kazanlardan da kömürden de uzaklaşmamız gerekiyor. Sanayide kullanılan bu kazanlarla ilgili yeni bir karar alınıp ‘ekonomik ömür` kısmının kaldırılması gerekiyor. Sadece Bursa merkezde 40 tane kömür kullanılan kazan var. Bu şehre ciddi bir kirlilik yükü. Kömürün özellikle toz emisyonları açısından kirleticiliği bulunuyor. Artık bu kazanların özellikle merkezde olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bursa, hem topoğrafik yapısı hem de üç tarafı sanayi olması ve güneyinde de Uludağ gibi bir yüksekliğin bulunması nedeniyle gerçekten de ciddi oranda hava kirliliğinin olduğu bir il konumunda. Son 7 yılda kirlilikte düşüş söz konusu ancak toz, azot dioksitlerin değerleri yüksek. Alınan tedbirler yetersiz kalıyor. Hava kalitesi ölçüm istasyon sayılarının artırılması şart. Hava kirliliğini azaltma noktasında filtre kurulumları ile ilgili alınan kararları önemsiyor ve bu çalışmaların aksamaya mahal vermeden sürdürülmesini istiyoruz.

Merkezde taksi ve dolmuşların elektrikli araçlara geçmesi çok önemli. Özellikle merkezde ve İnegöl`de ciddi bir hava kirliliği söz konusu. İnegöl`de mobilya sektöründen kaynaklı sunta atıklarının ısınma amaçlı kullanılabildiğini biliyoruz. O suntaların yapısında tutkal var ve bunların kanserojen etkisi bulunuyor. Şehrimizde hava kirliliğine bağlı solunum yolu hastalıkları (kanser vs.) artıyor. Bir an önce bunun önüne geçilmesi lazım. Çünkü temiz havaya ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Bağlantılar: 
https://www.olay.com.tr/bu-kis-komur-yakmak-yok-867061
 

Okunma Sayısı: 58
Fotoğraf Galerisi