TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ŞUBE BAŞKANIMIZ SEVİM YÜRÜTEN HÜRRİYET BURSA GAZETESİ`NDEN SERHAT TEZCAN İLE RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.

MARMARA DENİZİ`NİN BÜYÜK ÇIĞLIĞI

Bursa Şube 06.08.2021 (Son Güncelleme: 04.11.2021 14:17:00)

TTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanımız Sevim YÜRÜTEN Marmara Denizi`nde yaşanan sorunlar ve çözümleri için şu noktalara dikkat çekti ;

Marmara Denizi uzun yıllardır atık su deşarjları ile kirlenmiştir ve müsilaj bizi acı gerçekle karşı karşıya getirmiştir. Yani müsilaj sorunu aslında sonuçtur. Marmara Bölgesindeki yoğun sanayileşme ve yerleşimden kaynaklanan evsel ve endüstriyel nitelikli atık sularımız, tarımda kullanılan gübre ve zirai ilaçların kontrolsüz kullanımına bağlı oluşan kirletici yükü, gemi taşımacılığından kaynaklı kirlilikler ve kara kökenli diğer kirleticilerin oluşturduğu kirlilik tüm ekosistemi bozmaktadır.

Müsilaj meselesi aslında Marmara Denizi kirliliğini tekrar düşünmemizi sağlamıştır. Akademisyenlerimiz ve bizim gibi Çevre Mühendisliği bilimine gönül verenler yıllardır derelerimizin, göllerimizin ve denizlerimizin kirlendiğini belirttik ve raporladık. Marmara bölgesindeki tüm dereler ve göller Marmara Denizine boşalıyor. Bu söylediklerimizi kulak arkası eden toplumumuz müsilajı gözleriyle görünce kirliliğin farkına vardı. Biz müsilajı "Marmara Denizinin Çığlığı" olarak görüyoruz.

Mevcut atık su arıtma tesislerinin kısıtlama kapsamında revizyonları, yeni yapılacak atık su arıtma tesislerinin yeni limitlere göre dizayn edilmesi önemli adım olmakla birlikte esas olan arıtma tesislerinin kesintisiz ve doğru çalıştırılmasıdır. Başta sanayi tesislerinde olmak üzere, arıtma tesisleri Çevre Mühendislerince işletilmelidir.

İklim değişikliğini de sıkça konuştuğumuz günümüzde su yönetimi için arıtılmış atık suların sanayide, tarımda ve yeşil alanlarda kullanılması yönetmeliklerle ve teşviklerle desteklenmesi gereken bir husus. Şehrimiz açısından baktığımızda Organize Sanayi Bölgeleri ve BUSKİ atık su arıtma tesislerinin çıkış sularının sanayi, yeşil alan ve tarımsal kullanıma yönelik değerlendirilmesi için yapılacak çalışmalar büyük önem taşımaktadır.

Gemi taşımacılığından kaynaklanan atıklar için de düzenleme yapılacağı açıklanan eylem planında belirtilmiş, gemilerin takibi ve denetimlerinin arttırılması özellikle üniversitelerimizin yaptığı çalışmalarda tespit ettikleri gemi balast sularıyla denizimize taşınan istilacı türlerin etkisini ortadan kaldırmasında etkili olacaktır.  Ayrıca deniz kirliliğine sebep olan sintine sularının denize bırakılmasının acilen önüne geçilmelidir.  

Bursa özelinde baktığımızda deniz kirliliğinden bahsederken denizimize akan kirli derelerimizi unutmamalıyız. Ve maalesef Bursa`nın kanayan yarası Nilüfer Çayı Bursa`nın kanalizasyonu olarak kullanılmaya devam ediyor. Nilüfer Çayı kirliliği, bir türlü somut adımlara geçilemeyen konu. Kaçak deşarjlara son verilmeli. 

Temel konu aslında şu; kirletmemeyi öğrenmeliyiz. Temiz üretim teknolojilerini tercih etmeye, temiz üretim yapmaya başlamalıyız. 

Çevrenin korunması her şeyin üstünde diyoruz. Bu noktada "Çevre Bakanlığı" ayrı bir Bakanlık olması gerektiğini vurguluyoruz.

Bağlantılar: 
http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/bursa/marmara-denizinin-buyuk-cigligi-41848736
 

Okunma Sayısı: 81
Fotoğraf Galerisi