TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
GAZİEMİR BELEDİYESİ DURAN ADAM EYLEMİ VE AÇIK KÜRSÜ ETKİNLİĞİNE KATILDIK.
Izmir Şube 04.06.2021 (Son Güncelleme: 04.06.2021 18:40:25)

4 Haziran 2021 tarihinde İzmir`in Çernobili olarak bilinen Emrez Mahallesi`ndeki nükleer atıkların kaldırılması için Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda`nın yaptığı "Duran Adam" eylemi ve sonrasında gerçekleştirilen açık kürsü etkinliğine Şubemiz  adına katılım sağlanmıştır.

Açık kürsü etkinliğinde Şube Teknik Sorumlumuz Selma AKDOĞAN tarafından, Gaziemir‘de bulunan atıkların ülkenin çevre politikası ve denetimsizliğine bir örnek olduğu belirtilerek, benzer süreçlerin ülkenin farklı yerlerinde ortaya çıkan tehlikeli atıklarla, İkizdere‘de, Efemçukuru‘nda, Aliağa‘da yaşandığına değinilmiştir. Şubemiz ve TMMOB İl Koordinasyon Kurulu tarafından Gaziemir‘deki sürecin başından beri takip edildiği ancak  sahadaki atıkların bertarafına yönelik 14 yıldır herhangi bir işlem yapılmadığı belirtilmiştir.Alınan su numunelerinde ağır metal tespit edildiğinin mahkeme kararlarında sabit olduğu ancak alanın denetiminden sorumlu kurumlar tarafında analiz sonuçlarına ilişkin kamuoyuna bilgi verilmediği belirtilmiştir. Sorunun bir çevre ve halk sorunu olduğu, sorumlu kurumlar tarafından alandaki ölçüm ve analiz çalışmalarının yapılması, atıkların bertarafının gerçekleştirilmesi ve yapılan çalışmalarla ilgili kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiği dile getirilmiştir. 

Atıkların bulunduğu alanda yapılan eyleme Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Karakülçe, DSP İzmir İl Başkanı Hüseyin Kireç, CHP Balçova İlçe Başkanı Binnur Akın, İyi Parti Gaziemir İlçe Başkanı Sedat Dağ, DEVA Partisi Gaziemir İlçe Başkanı Elif Akyavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, Gaziemir Belediye Meclis Üyeleri, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nazik Işık,  Gaziemir Kent Konseyi, Konak Kent Konseyi, Karşıyaka Kent Konseyi, İzmir Tabip Odası temsilcileri, Ege Çevre ve Kültür Platformu temsilcileri, İzmir Yaşam Alanları Platformu temsilcileri, Nükleer Karşıtı Platform, Yrd. Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgül, Atatürkçü Düşünce Derneği Gaziemir Şubesi ve çok sayıda vatandaş katılmıştır.

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi

Okunma Sayısı: 16
Fotoğraf Galerisi