TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
VIII.EKOLOJİK YIKIMLA MÜCADELE HAFTASI BAŞLIYOR

Kirazlıyayla’da, İkizdere’de, Kazdağlarında, Cerattepe’de, Kavrun’da, Akkuyu’da, Sinop’ta, Kuzey Ormanları’nda mücadele verenlerin, yaşam alanlarına sahip çıkanların; termik, hidroelektrik, nükleer santrallere karşı ‘esas olan yaşamdır’ diyenlerin haftası Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası başlıyor!

Istanbul Şube 30.05.2021 (Son Güncelleme: 30.05.2021 12:50:23)

 VIII.EKOLOJİK YIKIMLA MÜCADELE HAFTASI BAŞLIYOR

Kirazlıyayla`da, İkizdere`de, Kazdağları‘nda, Cerattepe`de, Kavrun`da, Akkuyu`da, Sinop`ta, Kuzey Ormanları`nda mücadele verenlerin, yaşam alanlarına sahip çıkanların; termik, hidroelektrik, nükleer santrallere karşı ‘esas olan yaşamdır` diyenlerin haftası Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası başlıyor!

31 Mayıs-5 Haziran Ekolojik Yıkımla Mücadele haftası; 31 Mayıs 2011`de HES karşıtı mücadelede kaybettiğimiz Metin Lokumcu`nun ve yine 31 Mayıs 2013`te Gezi Parkı için direnenlerin bizlere ilham vermesiyle isim bulmuş haftadır. 5 Haziran Dünya Çevre Günü ise bizler için hiçbir zaman kutlanacak bir gün olmamış, ekolojik yıkıma dikkat çektiğimiz ve mücadeleye çağrı yaptığımız gün olmuştur.

Bizler sekiz yıldır bu hafta vesilesiyle ile kamuoyunu ekoloji sorunlarla ilgili bilgilendirmek, farkındalık yaratmak ve birlikte mücadele etmenin dinamiklerini yakalamak için çalışmalar yapıyoruz. Sekizinci ekolojik yıkımla mücadele haftamızı ise hukuksuz bir biçimde tutuklu bulunan, Türkiye‘nin bilim ve teknik mücadelesinde emek vermiş, ülkemize etik mühendislik anlayışıyla yüzlerce teknik insan yetiştiren, daima doğadan yana tavır almış çok sevgili hocamız Beyza ÜSTÜN`e atfediyoruz.

Tüm kamuoyunu yeniden bu hukuksuzluğa karşı ses olmaya, ekolojik yıkımla mücadele haftası vesilesiyle de doğadan ve emekten yana örülmüş bir ülkenin harcını karmaya çağırıyoruz!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 54
Fotoğraf Galerisi