TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
23/03/2021 ÖZGÜR KOCAELİ GAZETESİ / TÜRKİYE` DE SU KITLIĞINI KONUŞACAKLAR
Kocaeli Şube 26.03.2021 (Son Güncelleme: 26.03.2021 15:54:43)

Değişen İklim Koşullarında Suyun Önemi

Su, artan nüfus, tarım ve sanayinin artan talepleri ve iklim değişikliğinin kötüleşen etkilerine deniyle tehdit altındadır.Yağışların azalması ve buna bağlı olarak yüzey ve yer altı suyu kapasitesinin azalması,su kirliliğinin artması, atıkların yönetilememesi, yanlış tarım ve enerji uygulamaları, bilinç düzeyinin yetersizliği ve artan nüfus ile birlikte su temininde sıkıntılar yaşanmaktadır. Güvenilir suya erişimin sağlanması, etkin su ve atıksu yönetiminin sağlanması bilimsel ve yasal uygulamalarla ve bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalıdır.

22 Mart Dünya Su Günü kutlanırken gerçekten her şeyin farkında mıyız?


Suyun önemini anlamak için gözümüzü barajlardaki yüzdeye endekslemek yerine acilen ciddi adımlar atılarak kaynaklarımıza sahip çıkılması gerektiğinin altını çiziyoruz. Suyun tükenmeyen bir kaynak olduğunun farkına varmalı ve hayatın her aşamasında (endüstri, tarım, enerji, atık, turizm, ekonomi, şehircilik, sağlık vs gibi) alan ayırt etmeksizin ele alınmalı ve yönetilmelidir.


Bu kapsamda su haftasında kamu yararı gözeterek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Belirlenen konu başlıklarında durum değerlendirmesi yapmak ve bilinç düzeyini arttırmak amacıyla ÇMO Kocaeli Şube olarak TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu ortaklığıyla;

"Değişen İklim Koşullarında Suyun Önemi" konulu bir çalıştay düzenliyoruz.
https://www.cmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=102759&tipi=69&sube=10

Global ölçekte iklim değişikliğinin direkt etkilerine maruz kaldığımız bugünlerde suyun değerini bilen herkesi davet ediyoruz.

 

Bağlantılar: 
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/6805081/turkiyede-su-kitligini-konusacaklar
 

Okunma Sayısı: 39
Fotoğraf Galerisi