TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
KURAKLIK VE SU KRİZİ ÇALIŞTAYI

KURAKLIK VE SU KRİZİ ÇALIŞTAYINA KATILIM DAVETİ

Kocaeli Şube 29.01.2021 (Son Güncelleme: 29.01.2021 15:19:45)

Sayın Üyelerimiz,

 

İklim krizinin yeryüzündeki canlı yaşamı üzerindeki yıkıcı ve yok edici yansımalarını her geçen yıl daha fazla arttırdığına tanıklık ediyoruz. Kuraklık ve su krizi şüphesiz bu yaşamsal tehditlerin en önemlilerinden biri. Ülkemizde de -özellikle geride bıraktığımız yıl- bu krizin ne kadar yakınımızda olduğunu deneyimlemiş olduk. Yurdun dört bir yanı kuraklıkla kavruldu;akarsular, göller kurudu.

 

Marmara Bölgesi de özellikle son 20 yılda artan kentsel büyüme ve sanayi yoğunlaşması nedeniyle su krizinin en çok hissedildiği bölgelerden biri oldu. Bölgede yaşayan on milyonlarca insan ve sayısız canlının yegane su kaynağı olan Kuzey Ormanları içindeki su havzalarıyla birlikte uzun yıllardır ağır tahrip altında. Kuzey Ormanları ekosistemleri içerisinde veya etki alanında 80’e yakın  göl ve baraj bulunuyor. Kuzey Ormanları gölleri ve bu gölleri besleyen su havzaları; 3. Köprü, Türk Akım ve KMO gibi mega-rant projeleriyle; sanayi tesislerinin kontrolsüz/plansız bir şekilde su kaynaklarını kirletmesi veya kurutmasıyla; maden ocakları ve beton santralleri ile, kontrolsüz nüfus artışı ve buna bağlı olarak sürekli artan tüketim talebiyle, iklim krizinin yağış rejimi üzerindeki olumsuz etkileriyle başka birçok insan kaynaklı faaliyet nedeniyle yok olma riski ile karşı karşıya kaldı.

 

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi verilerine göre, barajlarımızdaki doluluk oranı son on yılın en düşük seviyelerinde seyrediyor. Gün geçtikçe şiddetlenen su krizi karşısında kamuoyunu bilgilendirmek ve gerekli eylem planlarının yapılarak uygulanmasını sağlamak amacıyla online bir çalıştay düzenlemeye karar verdik. Çalıştay sonrasında katılımcı kurumlar ile birlikte ortak bir sonuç bildirgesi yayınlanacaktır.

 

Çalıştay, kurumsal temsil katılımlarıyla çevrimiçi olarak düzenlenecek, aynı zamanda YouTube üzerinden canlı yayınlanacak ve yurttaşlar tarafından da izlenebilecektir. Bu sürecin bir paydaşı olarak, 30 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştireceğimiz çalıştayda sizleri de aramızda görmek isteriz.

 

Katılım durumunuzu belirtmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayarak formu doldurunuz.

 

Bağlantılar: 
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeaLHq4SfEWAOIqRkOiLbGBwjYj3vvjevMu-y1Ilzz9jkarYg/viewform
 

Okunma Sayısı: 33
Fotoğraf Galerisi