TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ŞUBE BAŞKANIMIZ SEVİM YÜRÜTEN SU KRİZİNE KARŞI ALINABİLECEK TEDBİRLER İLE İLGİLİ YENİ DÖNEM GAZETESİNDEN H.GÜL KOLAYLI İLE RÖPORTAJ GERÇEKLEŞTİRDİ.
Bursa Şube 07.01.2021 (Son Güncelleme: 25.01.2021 16:32:50)

Şube Başkanımız Sevim YÜRÜTEN, 31 Aralık 2020 tarihinde su krizine karşı alınabilecek tedbirler ile ilgili Yeni Dönem Gazetesi‘nden H.Gül KOLAYLI ile röportaj gerçekleştirdi.

Bu tedbirlerden bazıları aşağıda yer almaktadır;

"Tarım teknolojisinde az su tüketen sulama usullerinin (damla sulama ve püskürtme gibi) geliştirilmeli.

Havza temelli kuraklık yönetim planları hayata geçirilmeli ve tüm havzalar için kuraklık yönetim planları tamamlanmalı."

Sanayi sektöründe az su kullanan üretim teknolojisi geliştirilmeli, geri kazanımlı su yöntemlerinden faydalanmalı.

Yeraltı sularının kirlenmesini önlemeli, aşırı derecede yeraltı suyu kullanımına kanuni tedbirlerle kısıtlama getirmeli. Sayaç olmadan kontrolsüzce yapılan yeraltı suyu kullanımlarının önüne geçilmeli."

Kişisel su kullanım alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan YÜRÜTEN, suyun gerçek değerini anlayabilmeyi sağlamaya ve su tasarrufuna yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapmasının, su tasarrufuna yönelik teşvikler verilmesi gerektiğinin önemine değindi. Kentimizdeki park ve yeşil alan sulamaları ile yağmur hasadına yönelik açıklamalarda bulundu.

Su kaynaklarının korunması için havza bazında katılımcı ve şeffaf bir yönetimi öneren YÜRÜTEN, en kötü senaryolar için acil su temini planlarının gözden geçirilmesini önerdi.

https://www.yenidonem.com.tr/yazarlar/h-gul-kolayli-55/cmo-baskani-sevim-yuruten-su-ortak-paydamiz-14551.html

Okunma Sayısı: 72
Fotoğraf Galerisi