TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB BURSA İL KOORDİNASYON KURULU `CUMHURİYET KADINLARI` RESİM SERGİSİ AÇILDI
Bursa Şube 06.03.2020 (Son Güncelleme: 27.04.2020 11:54:16)

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu "Cumhuriyet Kadınları" resim sergisi açılışını BAOB Fuaye Alanı‘nında gerçekleştirdi.

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu adına açılış konuşmasını TMMOB İçmimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nur Gül Arslan yaptı.

"Yüzyıllardır süregelen kadının eşitlik ve özgürlük mücadelesinde en önemli duraklardan biri olan "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nün 163. yılında, bugüne kadarki mücadelelerimizden elde ettiğimiz kazanımlarımızı ve bundan sonra nasıl bir mücadele hattı örmemiz gerektiğini konuşmak isterdik" ifadelerini kullanan Arslan, açıklamaya şöyle devam etti:

"Ekonomi, sağlık, eğitim gibi pek çok alanda ilerlemenin kadına yönelik şiddetin sonlandırılmasına ve kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasına bağlı olduğunun bilinmesini isterdik.

Ancak ne yazık ki, iktidarın yanlış ekonomik ve siyasal tercihleri ve hamleleri nedeniyle bugün artık kazanımları değil kayıpları konuşmak zorunda kalıyoruz. Çünkü artan yoksulluğun, işsizliğin, ayrımcılığın, savaş politikalarının ve uygulanan yanlış sosyal politikaların yarattığı toplumsal şiddetin en büyük muhatabı kadınlar ve çocuklar.

Dini değerler üzerinden yeni bir toplum yaratma sevdasında olan siyasal iktidarın yürüttüğü gerici politikalar ile kadın cinayetleri her geçen gün artıyor, kadınlar tüm kamusal alanlardan uzaklaştırılıp ev içi köleliğe mahkûm edilmeye çalışılıyor. Diğer yandan kadının toplumda özgür ve eşit bir birey olarak var olmasının karşısında eğitimli /eğitimsiz fark etmeden eril zihniyet sessiz bir dayanışma içinde.

İşte böylesi bir süreçte gündemimiz çok yoğun ve yapacağımız kadın çalışmalarının değeri ve önemi bir kat daha artmış durumda.

Çünkü eril muhafazakâr iktidarın uzun mücadeleler sonucu elde ettiğimiz haklarımızın tırpanlamasını durdurmak zorundayız. Çünkü biz kadınlar, adaletsizliği değil, eşitliği; evde bakım hizmetlerini yüklenmeyi değil, toplumsal hayata katılmayı ve ülke ekonomisine çalışarak katkı koymayı; esnek çalışmayı değil, iş gücüne doğrudan katılımı; düşük ücreti değil, eşit işe eşit ücreti; evlatlarımızın tarafı olmamamız gereken emperyalist güçlerin etkinlik yarışında olduğu bir savaşta ölümünü değilyaşamı kısaca hayatımızı etkileyen her türlü kararda söz sahibi olmayı talep ediyoruz.

Devlet eliyle meşrulaştırılan; aile içi şiddeti reddediyoruz, ekonomik şiddeti reddediyoruz, eğitimdeki şiddeti reddediyoruz, yaşam biçimimiz ve yönelimlerimiz üzerindeki şiddeti reddediyoruz, savaş politikalarını reddediyoruz, doğanın talanını reddediyoruz.

Kadının erkeğe eşit olduğu, sömürünün baskının ortadan kaldırıldığı, daha iyi bir gelecek, ancak biz kadınlara mümkün olacak. Geleceğimizi savunmak, hayatlarımıza sahip çıkmak, savaş ve işgal politikalarına geçit vermemek için, barış için yürüttüğümüz mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz."

"Cumhuriyet Kadınları" resim sergisi açılışının ardından, TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu tarafından gerçekleşirilen TMMOB İçmimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nur Gül Arslan‘ın moderatör olduğu, TMMOB Meteroloji Mühendisleri Odası Bursa Temsilcisi Feryal Biçkici, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şube Başkanı Necla Özkaplan Yörüklü, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Sevim Yürüten ve TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Şirin Rodoplu‘nun konuşmacı olduğu "Kadınlar Dayanışmayı Büyütüyor" söyleşisi yapıldı. 

Bağlantılar: 
https://www.bursadabugun.com/haber/tmmob-bursa-il-koordinasyon-kurulu-cumhuriyet-kadinlari-resim-sergisi-acildi-1261789.html
 

Okunma Sayısı: 37
Fotoğraf Galerisi