TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ÇEVRE GÖREVLİSİ ADAY EĞİTİMİ HAKKINDA AÇIKLAMA!

Çevre Görevlisi Değil, Çevre Mühendisiyiz!

Istanbul Şube 19.02.2020 (Son Güncelleme: 19.02.2020 20:45:51)

 

14.02.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından 16-17-18-19-20 Mart 2020 tarihlerinde Çevre Görevlisi Aday Eğitimi açılacağı duyurulmuştur.

            Söz konusu eğitim ile her şeyden önce Çevre Mühendislerinin çalışma alanlarının farklı meslek gruplarına açılmasının sürdürüldüğünü ve bu durumun Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından kabul edilemez olduğunu belirtmek isteriz.

Çevre Görevlisi Belgesinin, Çevre Mühendislerinin Çevre Danışmanlığı yapabilmesi için zorunlu tutulmasına Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak ilk günden beri karşı çıktık. 29.11.2018 tarihinde yapılan Çevre Kanunu değişikliğinde "Çevre Mühendisi" ibaresi kanuna eklendi. Bu tüm meslektaşlarımız için önemli bir kazanımdı. Ancak TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak Çevre Kanununa bağlı ilgili yönetmeliklerde gerekli değişikliklerin yapılmaması halinde mesleki haklarımızın ve meslektaşlarımızın sorunlarının çözüme kavuşmayacağını belirttik.

            Ancak bu eğitimin yarattığı sorun Çevre Mühendislerinin mesleki alanlarının farklı meslek gruplarına açılması ile sınırlı değildir. Çevre Yönetimi Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin kendisi, çevre denetimini Bakanlığın verdiği 5 günlük mevzuat eğitimiyle çevre mühendisliği dışındaki meslek dallarına yaptırılıyor olması, çevre danışmanlık firmalarının yapısı ve danışmanlık hizmet ücretlerinin tamamen piyasa koşullarına göre belirleniyor olması gibi sorunlar denetim işlevinin hakkıyla yerine getirilmemesine sebep olduğu gibi danışmanlık sektöründe çevre mühendisi olarak çalışan meslektaşlarımızın düşük ücret ve uzun mesai saatleriyle çalışmasına neden olmaktadır.

Bugün geldiğimiz nokta ne yazık ki kaygılarımızı haklı çıkarmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 14.02.2020 tarihinde yayınladığı duyuru, Çevre Görevlisi Belgesi konusunda Çevre Mühendisleri açısından önemli bir değişikliğin olmadığının kanıtı olmuştur.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nın yaptığı bu duyuru, meslektaşlarımız için "Çevre Görevlisi değil Çevre Mühendisi!" kampanyasını hayata geçirmenin, hep birlikte bu eğitimin durdurulması ve Çevre Görevlisi Belgesinin kaldırılması için mücadele etmenin gerekliliğini ortaya koymaktadır.

TMMOB ÇMO İstanbul Şubesi olarak 12.11.2010 27757 sayılı Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik gündeme geldiği andan itibaren forum, panel, basın açıklamaları, yönetmelik görüşleri, itirazları vb gibi pek çok çalışma yaptık. Bugünden sonra da konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Çevre Görevlisi Değil, Çevre Mühendisiyiz

 

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

Okunma Sayısı: 618
Fotoğraf Galerisi