TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
ŞANTİYE KURULUMU VE ORGANİZASYONU, YAPI DENETİM EĞİTİMİ

07 Aralık 2019 Saat 15.00 – 17.00

Istanbul Şube 19.11.2019 (Son Güncelleme: 20.11.2019 11:42:40)

 

  

  

ŞANTİYE KURULUMU VE ORGANİZASYONU, YAPI DENETİM EĞİTİMİ

  

Eğitimin Adı

ŞANTİYE KURULUMU VE ORGANİZASYONU, YAPI DENETİM EĞİTİMİ

  

Eğitimin Verileceği Tarihler

  

  

07 Aralık   2019

  

Saat 15.00 - 17.00

Eğitimin Verileceği Yer

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi

Eğitim Salonu

İstiklal Cd. Koçtuğ İşhanı No:178 K:2 D:2 Tünel Beyoğlu

  

Katılımcı Sayısı

30

Eğitmen Bilgileri

  

Prof Dr Ahmet Samsunlu‘nun katılımıyla

  

Yalçın Kocaman Çevre Mühendisi

  

Hayati Ayık  Çevre Mühendisi

  

Selahattin Beyaz  Çevre Mühendisi

 

Eğitim Ücreti

Ücretsiz

Eğitim Ücretine Dahil olanlar:

Katılım Belgesi

  

Eğitim Programı

 

Ülkemizdeki üniversitelerde Çevre Mühendisliği lisans eğitimi alan öğrenciler, temel fen bilimleri ve mühendislik derslerinin yanı sıra mukavemet, betonarme, yapı statiği, yapı malzemesi, termodinamik, mühendislik mekaniği, malzeme bilgisi, akışkanlar mekaniği gibi farklı mühendislik dallarında aldıkları dersler sayesinde Altyapı Mühendisliğinin tasarımlarında rahatlıkla görev alabilecek donanıma sahip olmalarına rağmen Altyapı Mühendisliğinin sahadaki uygulamalarında İnşaat Mühendisliğine ait teorik ve pratik bilgiler ile donatılmadıkları için görev alacak cesareti kendilerinde bulamamakta veya işveren tarafından kendilerine şans verilmemektedir.

Bu neden ile son bir kaç on yılda Türkiye‘de inşaat sektöründeki olumlu gelişmelere rağmen Çevre Mühendislerinin, Altyapı Mühendisliği alanında proje tasarımı ve saha uygulamaları konusunda pazardan aldığı pay, sektördeki gelişmelere parelellik göstermemiş, yıllar içinde düşmüştür.

 

Ülkemizde; yapı sektörü, bir kaç lokomotif sektörden biridir. Çevre Mühendisliğinin ait olduğu bu sektörden dışlanması veya yeteri kadar pay alamaması üniversitelerin Çevre Mühendisliği Bölümüne duyulan talebin giderek azalmasına ve bir çok ünivesitede Çevre Mühendisliği Bölümünün kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır.

 

Çevre Mühendisliğinin sahip olduğu mesleki eğitim ile inşaat sektöründe etkin bir şekilde görev alması zor gözükmektedir. Çevre Mühendislerinin inşaat sektöründe görev alabilmeleri için Çevre Mühendislerine lisans düzeyinde verilen eğitimin, inşaat sektörünün ihtiyaçlarına göre revize edilmesi gerektiği ortadadır.

 

Lisans eğitimindeki iyileştirmeye ilaveten Çevre Mühendislerinin sahip olduğu mesleki bilgiye Çevre Mühendisleri Odasının vereceği mesleki eğitimler ile katkı sağlandığı takdirde sektördeki tanınırlığı ve bu alandaki yeterliği artacağından Çevre Mühendislerinin, Altyapı Mühendisliği konusunda hem tasarımda hem de saha uygulamalarında görev almasının önü açılmış olacaktır.

 

Çevre Mühendisleri Odası bünyesinde belirlenen konu başlıklarında düzenlenecek mesleki eğitimler ile Altyapı Mühendisliği konusunda çalışmakta olan Çevre Mühendislerinin saha uygulamalarındaki tecrübelerini mezun veya mezun olmaya yakın Çevre Mühendislerine aktarmaları sayesinde Çevre Mühendislerinin, inşaat sektöründe Altyapı Mühendisliği alanında tasarım ve saha uygulamalarında görev alabilmesi hedeflenmektedir.

 

Altyapı Mühendisliği Nedir?

 

Altyapı; mimari, inşaat, elektrik, elektronik ve mekanik gibi farklı disiplinlerin bir arada uyum içinde çalışmasını sağlayan kavramdır. Farklı disiplinlerdeki mühendislik dallarını, mühendisliğin gerektirdiği optimum fayda ve maliyet kavramlarını fiziksel yapıya adapte edebilme gereğinden Altyapı Mühendisliği kavramı doğmuştur.  

 

Altyapı Mühendisliği; temel disiplinler başta olmak üzere, gelişen endüstri ve teknoloji ile birlikte, yeni bir çok disiplinin yapı endüstrisine katılmasının ardından tüm bu disiplinler ile etkileşim halinde olan ve yapıdaki koordinasyonu sağlayan başlı başına bir mühendislik dalı olarak önemi gün geçtikçe artmaktadır.

 

Son yıllarda, teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler, her bilim dalı için bir çok alt bilim dallarının ortaya çıkmasına sebep olurken bu bilim dallarının yapılarda bir arada kullanılmasının gerektiği büyük ölçekli projelerde koordinasyonu zorunlu hale getirmiştir.

  

Ön Kayıt Bilgileri

Lütfen buraya tıklayarak kayıt olunuz. 30 kişi kontenjanımız mevcuttur. 30 kişi kaydımız dolduğunda kayıt işlemi kapatılacaktır.

 

Eğitim ile ilgili sorularınız için iletişim bilgileri

0212 245 89 15

E-posta: cmoistanbul@cmo.org.tr 

 

 

 

Okunma Sayısı: 285
Fotoğraf Galerisi