TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
Istanbul Şubemiz Ile Kadıkoy Belediyesi Tarafından Düzenlenen Sıfır Atık Sempozyumu Yoğun Katılım Ile Gerçekleşti.
Genel Merkez 03.05.2019 (Son Güncelleme: 03.05.2019 17:48:51)

Kadıköy Belediyesi ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ile  ortak düzenlenen ‘Sıfır Atık Sempozyumu" 30 Nisan 2019 tarihinde Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Meclis Binası‘nda gerçekleştirildi.

Sempozyum TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanımız Meryem KAYAN, Odamız II. Başkanı Zeyneti BAYRİ ÜNAL  ve Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara ODABAŞI tarafından yapılan konuşmalar ile açılmıştır. Sıfır Atık Felsefesi, Sıfır Atık Mevzuatı ve Kamu ve Özel Sektörde İyi uygulama örnekleri başlıklarında yapılan üç farklı oturumun ardından katılımcıların soru ve önerilerinin alındığı forum gerçekleştirilmiştir.

Sıfır atık felsefesinin, mevzuatının ve iyi örneklerinin incelenerek başta kamu kurumları olmak üzere tüm sektörde sıfır atık yaklaşımının yaygınlaştırılmasına dair öneriler sunma hedefi ile gerçekleşen Sempozyuma yoğun ve ilgili bir katılım sağlanmıştır.

Sempozyum kapsamında  Sıfır Atık Felsefesi Başlıklı 1. Oturumda  EKOIQ Dergisi Yayın Yönetmeni Barış DOĞRU kolaylaştırıcılığında Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Barış ÇALLI, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Envanter ve Eğitim Şube Müdürü Hülya ÇAKIR, Boğaziçi Üniversitesi Katı Atık Araştırma ve Denetimi Türk Milli Komitesi üyesi B. Aylin ALAGÖZ sunumları ile katkı vermiştir.  Sıfır Atık Mevzuatı Başlıklı 2. Oturum Kadıköy Belediyesinde Çevre Mühendisi Ali TULUMEN kolaylaştırıcılığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘ ndan Çevre Mühendisi Demirhan KÜÇÜK, Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü‘nden Nihan AYIŞIK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü‘ nden Dr. Funda ERCAN sunumları ile devam etmiştir. TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyemiz Funda CİHAN kolaylaştırıcılığında gerçekleşen İyi uygulama Örnekleri Başlığındaki oturumda  UNILEVER örnekleri Çevre Mühendisi Buket ÖZBEKLE, Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü uygulamaları Sürüdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Araştırma Merkez Müdürü ve BÜ Sürdürülebilir ve Yeşil Kampüs Koordinatörlüğü görevini yürütmekte olan Prof. Dr. Nilgün CILIZ ve belediyelerde atık yönetimi uygulamaları SUEZ International Türkiye, Afrika Yakın Doğu Bölge Müdürü Çevre Yüksek Mühendisi Murat Cem ERTÜRK tarafından katılımcılara aktarılmıştır. Oturumların ardından TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyemiz Utku FIRAT kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilen forumun ardından tamamlanan sempozyuma Odamız Yönetim Kurulu Üyesi Vildan ÖZMEN de katılım sağlamıştır.

Atık Yönetimi ve entegre atık yönetimi uygulamalarının sürdürülebilir çevre anlayışı ile gerçekleştirilmesi ve yaygınlaştırılması, sıfır atık hedefine ulaşmak konusundaki araçların belirlenmesi sürecine katkı yapan Sempozyumun düzenlenmesini sağlayan İstanbul Şube Yönetim Kurulumuza destek veren Kadıköy Belediye Başkanlığına, sempozyum düzenleme kurulu ve emeği geçen tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

Okunma Sayısı: 155
Fotoğraf Galerisi