TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
Asbest Risk Yonetimi Sempozyumu Kitabımız Yayınlandı

Asbest Risk Yönetimi Sempozyumu 2018 Kitabımız ektedir.

Istanbul Şube 26.03.2019 (Son Güncelleme: 26.03.2019 19:18:09)

Asbest Risk Yönetimi Sempozyumu 2018

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve Şişli Belediyesi olarak 20 Aralık 2018 tarihinde Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi`nde düzenlediğimiz "Asbest Risk Yönetimi Sempozyumu" çoğunlukla Çevre Mühendisleri, İş Güvenliği Uzmanları,  Asbest Söküm Uzmanları ve asbest risk yönetimi konusunda çalışanların yoğun katılımları ile başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. 

Yaklaşık 6000 yıldır yüzlerce farklı alanda hayatımızda bulunan ve uzun bir süre "Sihirli Mineral" olarak bilinen günümüzde ise "Sinsi Lif" olarak adlandırılan "Asbest" artık çok daha fazla gündemimizde bulunuyor. Asbeste maruziyetin ölümcül etkileri çok uzun seneler sonucunda ortaya çıktığından dolayı yüzyıllardır kullanılan bu mineralin kanserojen bir madde olduğu yakın bir tarihte tespit edilmiş ve başta avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde yasaklanmıştır. 

Dünya sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 125 milyon kişi çalışma ortamlarında asbeste maruz kalmaktadır. Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre de asbestin neden olduğu hastalıklara (mezotelyoma, asbestozis ve akciğer kanseri) bağlı her yıl yüz binin üzerinde işçi ölümü meydana gelmektedir. Aynı verilere göre mesleğe bağlı olarak kanser sonucu ortaya çıkan ölümlerin yaklaşık yarısı asbestten kaynaklıdır. Yine Dünya Sağlık Örgütü verileri Avrupa`da her yıl 15000 kişinin asbest maruziyetine bağlı olarak hayatını kaybettiğini göstermektedir. Ayrıca Avrupa Sendikalar Enstitüsü verilerine göre 2030 yılına gelindiğinde Batı Avrupa`da asbeste bağlı can kaybı 500000 civarında gerçekleşecektir. Türkiye Büyük Millet Meclisinde 2010 yılında kurulan komisyonun raporuna göre de Türkiye`de çevresel faktörlere bağlı kanser vakaları arasında asbest maruziyetine dayalı kanser vakalarının dünya ortalamasının 700 kat üzerinde olduğu tespit ediliyor.

Ülkemizde ise 2010 yılından itibaren üretimi ve kullanımı yasaklanan asbestle ilgili 2013 senesinde "Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik" ile ilk yasal mevzuat çıkmıştır. Yasal mevzuatın yaşantımızda bir karşılığı bulunmamaktadır. Özellikle asbestin kentsel dönüşüm ayağında en fazla sorunlar yaşanmaktadır. Milyonlarca binanın kentsel dönüşüm kapsamında yıkılması planlanırken Türkiye genelinde yüzlerce belediyeden ‘Asbest Tespit Raporu` isteyen belediye sayısı yirmiyi geçmemektedir. Bu sayı 2018 yılına kadar sadece 7 belediye ile sınırlıydı. Endüstriyel yapılarda ve gemi sökümlerinde de büyük sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların önüne geçmek için yasal mevzuatları güçlendirmek ve denetimleri arttırmak gerekmektedir. 

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansının kanserojen maddeler listesinde kesin kanserojen tanımlamasıyla birinci grupta sınıflandırdığı, son yıllarda artan kentsel dönüşümlerle, endüstriyel yapılarla ve gemi sökümleriyle birlikte gündemimize daha fazla giren asbest konusunda değerli hocalarımız ve konusunda uzman konuşmacılarımızla birlikte 4 oturum 9 konu başlığı altında ve forumumuzla tüm yönleriyle değerlendirdik.

Sempozyumda konuşulan ve tartışılan konuların ne kadar kıymetli olduğunun bilincinde olarak, bu çalışmaları üyelerimiz, eğitimciler, araştırmacılar ve konunun ilgilileri ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Başarılı geçen bir sempozyumun ardından; emeği geçen, çalışmalara katkı sunan tüm katılımcılara ve Asbest Risk Sempozyumu Düzenleme kuruluna teşekkürlerimizi sunarız.

Son olarak Şişli Belediyesine ve Şişli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü`ne katkılarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

NOT: Asbest Risk Yönetimi Sempozyumu 2018 Kitabına aşağıdaki dosyalar bölümünden indirerek edinebilirsiniz.  

Okunma Sayısı: 183
Fotoğraf Galerisi