TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
Kamuda Işçi Sağlığı Ve Iş Güvenliği Sempozyumumuzu Gerçekleştirdik

Beşiktaş Belediyesi ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi işbirliğiyle; Kamuda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sempozyumu düzenledi. Sempozyumda kamuda İSİG uygulamalarında mevcut durum ve yaşanan sorunlar tüm yönleriyle masaya yatırıldı.

Istanbul Şube 05.03.2019 (Son Güncelleme: 05.03.2019 15:37:53)

Kamuda İSİG Sempozyumu; Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Meryem KAYAN,  Beşiktaş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr.Yadigar BAYLAN, Çevre Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Zeyneti BAYRİ ÜNAL, Beşiktaş Belediye Başkan Yard. Mim.Yasemin SARAL ve Beşiktaş Belediye Başkanı Tahir DOGAǑın açılış konuşmaları ile başladı. Beşiktaş Belediyesi Zübeyde Ana Kültür ve Sanat Merkezi‘nde gerçekleşen sempozyuma, çok sayıda meslektaşımız, iş güvenliği uzmanı, öğrenci, kamu kurumu, meslek odaları ve sektör temsilcisi katıldı. Dört oturumda tamamlanan sempozyumda; Kamuda İSİG Uygulamalarında Mevcut Durum, Mevzuat ve İSİG Çalışmalarında Yaşanan Sorunlar, Deneyimlerin Aktarımı ve Denetim Süreçleri başlıkları ele alındı.

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Meryem Kayan açılış konuşmasında; 2012 yılında, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, ‘iş güvenliği meselesini, uyulması gereken bir mecburiyetten ziyade, çalışanların sağlığını ve güvenliğini destekleyen, verimi ve kaliteyi artıran bir araç olarak görmek‘ ifadeleri ile kabul edildiğini söyleyerek işçi sağlığı ve iş güvenliğinin araç olarak değil amaç olarak görülmesi gerektiğinin altını çizdi.Ayrıca; kamuda isg profesyonelleri istihdamını zorunlu kılan yasa hükümlerinin yürürlük tarihinin toplamda üç kez ertelenerek 01 Temmuz 2020 yılına ötelenmesine rağmen bünyesinde isg birimi kurarak çeşitli çalışmalar yapmakta olan Beşiktaş Belediyesini tebrik etti ve asıl elzem olan hususun işçi sağlığı ve iş güvenliği kültürünün oluşturulabilmesi olduğunu vurguladı.

Yaşanan tüm sorunların, çözüm önerilerinin ve uygulama pratiklerinin tüm yönleri ile tartışıldığı ve katılımcıların katkılarıyla son oturumunda gerçekleştirilen forumla sona eren sempozyumun notları, önümüzdeki günlerde kitap haline getirilerek kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Sempozyumun düzenlenmesine destek veren Beşiktaş Belediyesi, sempozyum düzenleme kurulu ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

 

Okunma Sayısı: 124
Fotoğraf Galerisi