ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     17 ŞUBAT 2019 , PAZAR

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2018/KASIM 1

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

BOZOĞLU: `YENİ YAPILACAK SANTRALLER VEYA KAPASİTE ARTIRIMIYLA ÇATALAĞZI ‘NIN VE ŞEHRİN TAMAMININ HAVA KALİTESİNE ÖLÜMCÜL BİR DARBE İNECEKTİR. `

    Yayına Giriş Tarihi: 24.09.2018  Güncellenme Zamanı: 24.09.2018 16:32:27  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 24.09.2018 16:16:46

20 Eylül‘de Zonguldak Çatalağzı Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Termik Santrallere Karşı Mücedelede Basın Emekçileriyle Dayanışma plaket töreni ve Hava Kalitesi rapor sunumu başlıklı etkinlik için Zonguldak‘a giden Baran BOZOĞLU ‘termik santrallerle mücadele‘ programında 7 termik santralin bulunduğu Çatalağzı beldesi için hazırlanan hava kalitesi değerlendirme raporunu açıkladı. Bozoğlu, "Yeni yapılacak santraller veya kapasite artırımıyla Çatalağzı ‘nın ve şehrin tamamının hava kalitesine ölümcül bir darbe inecektir. Hem kendi ölçümlerimizde hem bakanlığın raporunda çok açık bir şekilde Çatalağzı ‘da termik santrallerden kaynaklı ciddi bir hava kirliliği yaşandığı görülüyor" dedi.

 Maden Mühendisleri Lokalinde gerçekleştirilen toplantıda Baran BOZOĞLU tarafından sunulan raporun ardından BOZOĞLU sözlerine şu şekilde devam etti:

"Sanayinin olmadığı, taşıt yoğunluğunun bulunmadığı bir bölgede bu hava kirliliğinin kaynağı nettir. Mevcut termik santraller tam kapasite çalışmamalarına rağmen havayı sınır değerleri misliyle aşacak şekilde kirletmektedir. O halde yapılması gereken şey açıktır; mevcut termik santrallere denetim yapılmalı, Bakanlık tarafından baca ölçümü yapılmalı, süreçler incelenmeli ve kirletici yüklerinin azaltılması sağlanmalıdır. Ayrıca halihazırda, tam kapasite bile çalışmayan termik santraller bu hava kirliliğine sebep olurken, yeni termik santraller yapılmasına asla ve asla izin verilmemelidir. Bu kadar aşikâr bir durum karşısında firmaların da yeni tesis kurma konusunda ısrarcı olmaması gerekir. Finans kuruluşlarının da iklim değişikliği sorununu ve hava kirliliği problemini gözeterek, yeni termik santral projelerine kaynak ayırmaması gerektiğini de ayrıca vurgulamak ihtiyacı hissediyorum."

Zonguldak- Çatalağzı hava kalitesi değerlendirme  raporu için tıklayınız.

 

 


Güncellenme Zamanı: 24.09.2018 16:17:33
Güncellenme Zamanı: 24.09.2018 16:15:45
Güncellenme Zamanı: 24.09.2018 16:16:12

Okunma Sayısı: 121

Tüm Haberler »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.