TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
Bozoğlu: `yeni Yapılacak Santraller Veya Kapasite Artırımıyla Çatalağzı ‘Nın Ve Şehrin Tamamının Hava Kalitesine Olümcül Bir Darbe Inecektir. `
Genel Merkez 24.09.2018 (Son Güncelleme: 24.09.2018 16:32:27)

20 Eylül‘de Zonguldak Çatalağzı Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Termik Santrallere Karşı Mücedelede Basın Emekçileriyle Dayanışma plaket töreni ve Hava Kalitesi rapor sunumu başlıklı etkinlik için Zonguldak‘a giden Baran BOZOĞLU ‘termik santrallerle mücadele‘ programında 7 termik santralin bulunduğu Çatalağzı beldesi için hazırlanan hava kalitesi değerlendirme raporunu açıkladı. Bozoğlu, "Yeni yapılacak santraller veya kapasite artırımıyla Çatalağzı ‘nın ve şehrin tamamının hava kalitesine ölümcül bir darbe inecektir. Hem kendi ölçümlerimizde hem bakanlığın raporunda çok açık bir şekilde Çatalağzı ‘da termik santrallerden kaynaklı ciddi bir hava kirliliği yaşandığı görülüyor" dedi.

 Maden Mühendisleri Lokalinde gerçekleştirilen toplantıda Baran BOZOĞLU tarafından sunulan raporun ardından BOZOĞLU sözlerine şu şekilde devam etti:

"Sanayinin olmadığı, taşıt yoğunluğunun bulunmadığı bir bölgede bu hava kirliliğinin kaynağı nettir. Mevcut termik santraller tam kapasite çalışmamalarına rağmen havayı sınır değerleri misliyle aşacak şekilde kirletmektedir. O halde yapılması gereken şey açıktır; mevcut termik santrallere denetim yapılmalı, Bakanlık tarafından baca ölçümü yapılmalı, süreçler incelenmeli ve kirletici yüklerinin azaltılması sağlanmalıdır. Ayrıca halihazırda, tam kapasite bile çalışmayan termik santraller bu hava kirliliğine sebep olurken, yeni termik santraller yapılmasına asla ve asla izin verilmemelidir. Bu kadar aşikâr bir durum karşısında firmaların da yeni tesis kurma konusunda ısrarcı olmaması gerekir. Finans kuruluşlarının da iklim değişikliği sorununu ve hava kirliliği problemini gözeterek, yeni termik santral projelerine kaynak ayırmaması gerektiğini de ayrıca vurgulamak ihtiyacı hissediyorum."

Zonguldak- Çatalağzı hava kalitesi değerlendirme  raporu için tıklayınız.

 

 

Okunma Sayısı: 121
Fotoğraf Galerisi