TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
Ktmmob Çmo 2. Çevre Mühendisleri Çalıştayı Ve Yonetim Kurulu’Nun Kıbrıs Ziyaretleri
Genel Merkez 26.07.2018 (Son Güncelleme: 26.07.2018 15:38:39)

20 Haziran 2018`de KKTC Başbakanı Tufan ERHÜRMAN, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri ATAOĞLU, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa AKINCI ve KTMMOB Genel Başkanı Seran AYSAL makamlarında ziyaret edilerek Türkiye`ye özgü hediyeler takdim edildi.

21 Haziran 2018`de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gerçekleştirilen KTMMOB ÇMO; 2. Çevre Mühendisleri Çalıştayı`na; TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu`ndan Genel Başkan Baran Bozoğlu, Genel Sayman Yılmaz ŞENGÜL, Üye Kumru ADANALI katılım sağlamıştır.

KTMMOB ÇMO Çalıştayı Baran BOZOĞLU`nun açılış konuşması ile başlayarak ÇMO Vize Tüzüğü, Çevre Etki Değerlendirme ve Atık Su Yönetimi konuları görüşülmüştür.

 Baran Bozoğlu Açılış Konuşmasında:

Atık su arıtma tesislerinin daha sağlıklı çalışabilmesi için Çevre Mühendislerinin çalıştırılması ve Meslek Odası`nın onayının alınması gerektiğine değinerek şuan birçok atık su arıtma tesisinin çalışmama sebebi olarak Çevre Mühendisinin istihdam edilmemesi olarak belirtmiştir.

Çalıştay` da Kurumlararası koordinasyon ve iletişim eksikliği ile ilgili ortak çalışma yapılması kararı alınmış olup yapılacak olan bu çalışmada katılımcıların aktif olarak katılarak deneyimlerinin aktarılmasının faydalı olabileceğini ve çevre bilincinin yaygınlaştırılmasının önemli olduğunu belirtilmiştir. Çevre sorunları açısından çok önemli olan ÇED mevzuatının, doğa ve kamu yararı gözetir hale dönüştürülmesinin altı çizilmiştir.

 Çalıştay` da Lefkoşa`da yaşanan altyapı sorunu ile ilgili çözüm önerisi olarak yapılan çalışmalar paylaşılmış olup Bozoğlu tarafından mevzuatların güncellenmesi ve süreç içerisinde Çevre Mühendislerinden faydalanılması gerektiğine dikkat çekilmiştir. Vahşi çöp alanlarının kapatılması, Entegre Atık Yönetiminin uygulamaya konulması ve Devlet Analiz Laboratuvarının tam teşekküllü olarak hizmete girmesi hakkında görüşlerini sunmuştur.

Okunma Sayısı: 117
Fotoğraf Galerisi