ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     19 OCAK 2019 , CUMARTESİ

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2018/KASIM 1

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ÇMO YÖNETİM KURULUNDAN MÜŞTEŞARA ZİYARET!

    Yayına Giriş Tarihi: 27.04.2018  Güncellenme Zamanı: 27.04.2018 17:22:36  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 27.04.2018 17:21:24

Çevre Mühendisleri Odası 14. Dönem Yönetim kurulu üyeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşteşarı Prf. Dr. Mustafa ÖZTÜRK‘e ziyaret gerçekleştirdi. 

Görüşmenin Gündeminde 12 Nisan 2018 tarihinde   Resmî Gazete`de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan  "Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik Kapsamında Düzenlenecek Sertifika Eğitim Programlarına Dair Tebliğ " vardı. 

Söz konusu tebliğin  Madde 3/b`de Bina Akustiği Uzmanı "Bina akustiği konusunda akustik proje hazırlayan ve/veya bina akustik ölçümlerini yapan, Bina Akustiği Uzmanlık Sertifikasını haiz uzman" olarak tanımlanması, uzman olunabilmesi için D1 ve D2 sertifika programlarına katılım koşulu getirilmiş ve bu uzmanın hangi meslek gruplarından olacağı da aynı tebliğin 5/3 maddesinde "mimar, inşaat mühendisi, makine mühendisi, elektrik mühendisi, elektrik ve elektronik mühendisi, fizik mühendisi ve optik/akustik mühendisleri" olarak belirtilmişti. 

Çevre Mühendisleri açısından hak gaspına neden olabileceği konusunda çekincelerini dile getiren ÇMO yönetim kurulu ; 

Çevre mühendislerinin  hali hazırda D1 ve D2 sertifika programlarındaki içerikleri de büyük oranda kapsayan A1 – A2, B1 – B2 ve C1 – C2 sertifika programlarına katılabilmekte olduğunu , çevre ve iş sağlığı ve güvenliği laboratuvarlarından gürültü, titreşim, akustik v.b konularında etkin bir şekilde ölçüm ve modelleme yapmakta ve en önemlisi lisans eğitiminde gürültü kirliliği, akustik ve titreşim konularında teorik ve pratik eğitim almakta olduklarını , staj sürecinde laboratuvarlarda bu uluslararası standartlar kapsamında ölçüm faaliyetlerinde yer aldıklarını müşteşara aktardılar.

 Tebliğin revize edilerek 5/3 maddesinde belirtilen meslek grupları içerisinde çevre mühendislerine de yer verilmesi  talebini yineleyen Oda Yönetim kurulu Bakanlığa görüşlerini yazılı olarakda ileteceklerini belirttiler.


Okunma Sayısı: 103

Tüm Haberler »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.