ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     23 MART 2019 , CUMARTESİ

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2018/KASIM 1

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

14. OLAĞAN GENEL KURUL SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI!

    Yayına Giriş Tarihi: 15.04.2018  Güncellenme Zamanı: 15.04.2018 12:12:39  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 14. Olağan Genel Kurulunda  okunarak divana sunulan ve oy birliği ile kabul edilen Sonuç Bildirgesini  örgütümüzün ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. 

 

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

14. OLAĞAN GENEL KURUL SONUÇ BİLDİRGESİ

Mesleğimizin gelişmesi, demokratik sistemin ve doğanın korunmasına ilişkin yapılan mücadeleler odamızın temel taşlarını oluşturmaktadır. İçerisinden geçtiğimiz OHAL koşulları emeğin ve doğanın sömürüsünü hızlandırmıştır.

Bu süreçte çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler çevre talanlarını daha kolay hale getirmiştir. "Mega" ölçekli projeler, kentleri ve doğayı sermaye gruplarının çıkarlarına göre dizayn etmekte, bu dizayn sırasında kent yoksullarını kent dışına atmakta,  doğayı katletmektedir. Emekçilerin alın teri ile kamu yararı adına kurulan işletmeler sermayeye peşkeş çekilmekte ve özelleştirmelerle emek sömürüsü artmaktadır.

Ülkemizin içerisinden geçtiği dönemde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle hukuk işlevsiz hale getirilmiştir. İktidar karşıtı tüm görüş ve fikirler bastırılmakta, en demokratik hakların kullanılması bile soruşturma ve tutuklanma gerekçesi haline gelmektedir. Bu kapsamda halk için bilim üretimini temel ilke haline getirmiş olan TMMOB bileşenleri de antidemokratik uygulamalarla baskı altına alınmaya çalışılmaktadır.

Çevre mühendisliğinin mesleki haklarını gasp eden anlayış, kamudaki çevre mühendislerinin azımsanacak düzeyde olması,  çalışma hayatındaki cinsiyet ayrımcılığı ve çalışma koşullarının gün geçtikçe kötüleşmesiyle iş kazalarının artması TMMOB Çevre Mühendisleri Odası‘nın 14. Dönemde de mücadele alanları arasında yerini alacaktır.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası; doğal şartlarda 1000 yılda oluşan toprağın, içilebilir su kaynaklarının ve her bireyin solunabilir temiz havada yaşama hakkının korunumunu, kentsel dönüşüm projelerinin ekolojik ve toplumsal uygunluğunun sağlanmasını, üretimde fosil yakıtların değil yenilebilir enerji kaynaklarının tercih edilmesini görev edinerek; gelecek nesilleri düşünmeden doğal kaynakları tüketen projeler karşısında mücadelesine kararlılıkla devam edecektir.


 


Okunma Sayısı: 159

Tüm Haberler »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.