ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     23 MART 2019 , CUMARTESİ

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2018/KASIM 1

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ÇMO 14. OLAĞAN GENEL KURULU VE SEÇİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

    Yayına Giriş Tarihi: 14.04.2018  Güncellenme Zamanı: 22.05.2018 10:38:41  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 14.04.2018 14:26:53

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) 14. Olağan Genel Kurulunu Başarıyla Tamamladı!

 

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 14. Olağan Genel Kurulu; 31 Mart-1 Nisan 2018 tarihlerinde Ankara` da gerçekleştirildi.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası  14. Olağan Genel Kurulu‘nu, 13. Dönem Yönetim Kurulu adına 13. Dönem Oda Genel Sekreteri Cem Ferda TUNÇER açtı. Ardından  Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan önerilerinin alınmasının ardından, Cihan DÜNDAR Divan Başkanlığına, , Dersim GÜL ve Vildan ÖZMEN Divan Başkan Yardımcılığına, Harika DİNÇ ve Hatice Kübra KAYAPINAR Divan Yazman Üyeliğine seçildi.

TMMOB Başkanı Emin KORAMAZ, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden GÜNGÖR, Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Ali UĞURLU, Gıda Mühendisleri Odası Başkanı ve TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Zeki TAYDAŞ, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem POYRAZ da Genel Kurula katıldı.

Gündemin delegelerce oylanması ve ilave gündem önerisinin kabülünün ardından Divan Başkanı tarafından 13. Dönem Oda Başkanı Baran BOZOĞLU açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

"Ülkemizin barış, sevgi ve umuda ihtiyacı var"

Şair Muzaffer Özdemir`in barış, sevgi ve umudu  içinde barındıran dizeleri ile Genel Kurulu selamlayan Baran BOZOĞLU, "Ülkemizin ve belki de bu Genel Kurulun en çok sevgi, kardeşlik, barış ve umuda ihtiyacı var" diyerek  şunları kaydetti:  "13. Dönemi kapatıyoruz bugün. 13 biliyorsunuz uğursuz bir sayı olarak ifade edilir. Bu dönem ülkemiz ve Oda için biraz öyle oldu. 15 Temmuz darbe girişimi, OHAL süreci, ardından ülkemizin yönetim sisteminin değiştirilmesini öngören anayasa referandumu, akademisyenlerin, kamu kurumu çalışanlarının, meslek odası ve sendika yöneticilerinin, gazetecilerin işten atıldığı, yargılandığı, adaletin tartışıldığı bir dönemi yaşadık.  Bütün bunların yanında TMMOB Odaları üzerinde,  amacı belli ama içeriği belirsiz olan idari denetim sürecini yaşadık. Hedef TMMOB ve meslek odalarının itibarsızlaştırılmasıydı. Sanki bu Odalar hiç denetlenmiyor, denetim kamuoyu ve meslektaşlarla paylaşılmıyor algısı yaratılmaya çalışıldı. TMMOB ve Odalarımız, bu belirsiz, hukuksuz idari ve mali denetim kıskacına karşı birlikte mücadele etti. TMMOB Başkanımızın da emeği ve katkılarıyla karşı duruş sergilendi"

"Atatürk`ün hatırasına sahip çıktığımız için yargılandık"

Kimya Mühendisleri Odası Başkanımız mahkemelerde yargılandı bu süreçte. Biz de nasibimizi aldık bu süreçten ÇMO olarak. Atatürk Orman Çiftliği`ne (AOÇ) sahip çıktığımız için Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün hatırasına, bizlere bıraktığı mirasa sahip çıktığımız için doğamızı, Ankara`nın çevresini koruduğumuz için biz de mahkemelerde yargılandık. Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek`in suç duyurusu sonucunda ben de Oda başkanı olarak mahkemede hesap vermek durumunda kaldım. Tabii bu mahkemelerde tarihi kararlar verildi çünkü bu ülkede hala onurlu hâkim ve savcıların olduğunu biliyoruz.  Beraat kararı metinlerinde ‘demokrasinin, katılımcılığın gereğidir` yazıyordu. TMMOB`un toplumcu Başkanı Teoman Öztürk ün değerlerine,  Atatürk` ün devrimlerine sahip çıkarak, çağdaş, laik, demokratik cumhuriyeti savunarak mücadelemize devam ettik. Mesleğin, meslektaşın hakkını savunmaya devam ettik."

"Beraber yürüyelim"

Bozoğlu, "Hazırladığımız teknik raporlar bu dönemde sayıca arttı. İnsanların, çevre sorunlarında Çevre Bakanlığı`ndan önce ulaşmaya çalıştığı bir kurum haline geldik. Söylediğimiz her söz, kamu kurumlarında, karar vericilerde yer etmeye başladı. Uluslararası alanda Alman müsteşarın bile ÇMO`dan görüş aldığı bir duruma dönüştü" dedi. Bozoğlu, "Bu dönem kurumsallaşmayı çok önemsedik. Ülkenin sorunlarını daha sağlam sahiplenebilmesi için Odamızın kurumsallaşması, idari ve mali yapısını güçlendirmesi gerekiyor. Bütün bu çalışmalarda bize destek veren meslektaşlarımıza, öğrenci arkadaşlarımıza, Oda emekçilerimize çok teşekkür ediyorum. Nazım`ın da söylediği gibi ‘Ustalaştık biraz daha taşı kırmakta, dostu, düşmandan ayırmakta` ve biliyoruz ki dinleyecek, söyleyecek çok şey var fakat uzun söze vaktimiz yok; yürüyelim" diyerek konuşmasını tamamladı.

 

TMMOB Başkanı Emin KORAMAZ`dan ÇMO Yönetim Kurulu`na teşekkür

Divan Başkanı tarafından konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen TMMOB Başkanı KORAMAZ  "Son iki yılda ülke üzerindeki karanlık bulutlar daha da  arttı. Bu süreçte TMMOB`un tarihi birikimlerine ve demokratik değerlerine sahip çıkarak önemli çalışmalar yapan ÇMO Yönetim Kurulu`na teşekkür ediyorum" dedi. Koramaz, şöyle konuştu:

"Bizler demokrasi aranan her alanda, bilimin bize verdiği güç ve mesleğimizin verdiği yetkiyle mücadele ediyoruz. Bu mücadelemizin sadece demokratik alanla da sınırlı kalmadı. TMMOB`a bağlı 24 Oda var. Bunlar, her yıl 300`ün üzerinde bilimsel temelli sempozyum düzenliyor. Madencilikten tarıma, sanayiden çevreye kadar her konuda bu ülkenin en yeterli bilim insanlarının katıldığı toplantılarda sorunları tartışıp, çözüm önerilerini oluşturuyorlar ve biz bunları kitap halinde bu ülkeyi yönetme iddiasında olan tüm kesimlerin kullanımına sunuyoruz.

Toplumcu ideoloji

Bizim bakış açımız bireysel köşe dönmeciliğe yakın değil aksine toplumcu.  Bu nedenle söylediklerimizden rahatsız oluyorlar. ‘Bize ideolojik, marjinal bakıyorsunuz` diyorlar. Tabii ki hakçı, toplumcu bir ideolojiden yana bakıyoruz. Çünkü bizim köklerimizde Teoman Öztürkler var. Bilim ve tekniği bu ülkenin yoksul, emekçi halkının hizmetine sunmak için çabalıyoruz. Üzerimize geliyorlar; bunun adı bazen devlet denetleme raporları oluyor bazen özerkliğimizi ortadan kaldırmak için ilgili Bakanlıkların idari ve mali denetim girişimleri oluyor. Kimi zaman yönetmeliklerle gelir kaynaklarımızı kısıtlamak oluyor. Kimi zaman da ismimizin başındaki Türk, Türkiye ifadelerini kaldırmak,  kurumsal yapımızı dağıtmaya çalışmak oluyor. Ama bilsinler ki biz hiç susmadık susmayacağız. Geçmişten bugüne nasıl mücadele ettiysek bundan sonra da dimdik duracağız. Kahrolsun faşizm, yaşasın mücadele!"  TMMOB Başkanı Emin KORAMAZ` ın konuşması Genel Kurul Delegelerince coşkuyla ve ayakta alkışlandı.  

"Söylediklerinin altına imza atıyoruz"

Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Uğurlu,  Odaya yönelik idari ve mali denetimi reddettikleri için haklarında dava açıldığını hatırlatarak, "Bu süreçte yanımızda olan, tüm duruşmalarımıza katılarak bizi destekleyen ÇMO Genel Başkanı Baran Bozoğlu`na teşekkür ediyorum" dedi. Uğurlu, "Saldırılar bununla da sınırlı kalmadı ancak tüm bu saldırılara karşı korkmadan, dik durabilmemizin arkasında bir bilim, ülke ve hayat mücadelesi yatıyor. Havanın, suyun, toprağın bu kadar kirlendiği, bilimin bu kadar değersizleştirildiği bir ülkede tüm mühendislerin işi zor ama özellikle çevre mühendislerinin işi daha da zor" diye konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güngör ise "Sizin için iki sayfalık bir konuşma yazısı hazırlamıştım. Ancak TMMOB Başkanımız son 15 yılda olan her şeyi açık, net anlattı. Sayın Baran Bozoğlu`nun konuşmasına da yetiştim. Bütün söylediklerinin altına Ziraat Mühendisleri Odası olarak imza atıyoruz" dedi. Güngör, "Son üç yılda Oda olarak 160 dava açtık. Artık bir meslek odasından çıktık bir hukuk bürosu haline geldik" diye konuştu.

Genel kurula katılamayan Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Makine Mühendisleri Odası ve Maden Mühendisleri Odası Genel Kurula destek mesajlarının  okunmasının ardından Genel kurulda görev alacak çalışma komisyonları için Divana gelen öneriler oylamaya sunularak çalışma komisyonları belirlendi. Divana gelen diğer öneriler ilgili komisyonlara havale edildi.

Çalışma Raporu, Mali Rapor ve Denetleme Kurulu Raporunun okunması gündem maddesi kapsamında;  çalışma Raporu 13. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba UÇANKUŞ, Mali Rapor 13. Dönem Genel Saymanı Gökşin TEKİNDOR, Denetleme Kurulu Raporu 13. Dönem Denetleme Kurulu Üyesi Selçuk BULUT tarafından sunuldu. 13. Dönem Yönetim kurulunun aklanması ve  ibrası yapıldı.

Çalışma  komisyonlarının kararlarını divana sunmaları ardından ÇMO mali ve idari işleyişi, eğitimler, üye işlemleri, mesleki faaliyetler konusunda birçok önemli karar alındı.  Sonuç Bildirgesi Komisyonunca hazırlanan Sonuç Bildirgesi Divan Başkanı tarafından okunarak oybirliği ile kabul edildi.

Yeni dönem çalışma programı hakkında görüş ve eleştirilerini ileten delegelerin dinlenmesinin ardından Oda organları ve TMMOB Delegasyon aday listeleri açıklandı.

1 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilen seçimler sonucunda  ÇMO 14. Dönem Oda organların ve TMMOB delegasyonu belirlendi.

Seçimler sonucunda ; ÇMO 14. Dönem Yönetim Kuruluna asil üye olarak, Baran BOZOĞLU, Zeyneti BAYRI ÜNAL, Cem Ferda TUNÇER, Yılmaz ŞENGÜL, Tuğba UÇANKUŞ, Vildan ÖZMEN ve Kumru ADANALI seçilirken Yönetim kurulu yedek üyeliğe Emre DÖLEK, Nilay KAYA, Levent ALTAŞ, Günal ÖZENİRLER, Okan ÖZÇETİN, Neşe ÇEHRELİ, İsmail GÜNGÖR seçildiler.

Oda Onur Kurulu asil üyeliğine Gülfem BAKAN, Lokman ATASOY, Nejmi YILDIRIM, Metin BAHAR, Özcan YARARBAŞ, Onur Kurulu Yedek Üyeliklerine Tolga Hikmet BALTA, Hüseyin BİLGİ, Ertan ÖZTÜRK, Züleyha DAĞLI, Feridun OĞUZ seçildiler.

Denetleme Kurulu asil üyeliğine Baha AKYÜZ, Selçuk BULUT, Gökşin TEKİNDOR, Merve ÇOBAN, Ahmet Teoman SANALAN, Denetleme Kurulu yedek üyeliğine Zekiye AYHAN, Mustafa NAZLI, Cihan YEŞİL, Ahmet Turan ALDIRMAZ, Serap EKERÖZ seçildiler.

TMMOB Yönetim Kurulu için; Bülent ONAT, Cihan DÜNDAR ve Zeyneti BAYRI ÜNAL, TMMOB Yüksek Onur Kurulu için; Zehra KORKMAZ, TMMOB Denetleme Kurulu için; Mustafa TÜRK seçildiler.

Ülkemizdeki Olağanüstü koşullar döneminde gerçekleşen 14. Olağan Genel Kurulumuzda;  daha üretken, daha katılımcı, daha  direngen bir döneme ilişkin görüşlerini paylaşan,  irade beyanını ortaya koyan tüm delegelerimize teşekkür ediyor, 14. Çalışma Döneminde görev yapmak üzere kurullarımıza seçilen tüm meslektaşlarımıza başarılar diliyoruz.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

 

 Video Linkine Ulaşmak İçin Tıklayınız : https://youtu.be/h9_M7bMkSDY


 


Güncellenme Zamanı: 14.04.2018 14:31:33
Güncellenme Zamanı: 14.04.2018 14:32:17
Güncellenme Zamanı: 16.04.2018 10:52:13
Güncellenme Zamanı: 16.04.2018 10:54:43
Güncellenme Zamanı: 14.04.2018 14:33:00
Güncellenme Zamanı: 16.04.2018 11:28:43
Güncellenme Zamanı: 15.04.2018 12:19:23
Güncellenme Zamanı: 16.04.2018 11:30:48
Güncellenme Zamanı: 14.04.2018 14:35:41
Güncellenme Zamanı: 16.04.2018 11:26:54
Güncellenme Zamanı: 14.04.2018 14:35:00
Güncellenme Zamanı: 14.04.2018 14:36:35
Güncellenme Zamanı: 14.04.2018 14:39:00
Güncellenme Zamanı: 15.04.2018 12:16:59

Okunma Sayısı: 264

Tüm Haberler »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.