ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     16 ŞUBAT 2019 , CUMARTESİ

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2018/KASIM 1

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

MAHKEMEDEN “ANAYASAL ŞİKAYET HAKKI” VURGUSU

    Yayına Giriş Tarihi: 26.01.2018  Güncellenme Zamanı: 26.01.2018 12:19:39  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 26.01.2018 12:15:46

 

Gökçek`in "iftira" davasından Oda başkanlarına beraat çıktı 

 

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek`in, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ)  arazisinde inşa edilen Ankapark projesine yönelik eleştirileri nedeniyle TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Başkanı Baran Bozoğlu ile diğer dört Oda başkanına açtığı "suç uydurma ve iftira" davasında, mahkeme beraat kararı verdi. Mahkeme gerekçeli kararında Oda başkanlarının anayasal şikayet haklarını kullandıklarını belirtti. 

Bozoğlu, Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden Güngör, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim ile Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  Gökçek`in AOÇ arazisinde inşa ettirdiği Ankapark projesini hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle eleştirmişti. Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi, Gökçek tarafından açılan "suç uydurma ve iftira" davasında Oda başkanları için geçtiğimiz 8 Kasım tarihinde beraat verdi. Mahkemenin gerekçeli kararı geçtiğimiz günlerde açıklandı. 

 "Sağlıklı çevre hakkını savunduk"

ÇMO Genel Başkanı Bozoğlu, mahkemede yaptığı savunmada, "ÇMO Anayasa‘nın 135. maddesine göre kurulmuş kamu kurum niteliğinde bir meslek örgütü. Yurttaşların sağlıklı çevrede yaşama hakkını ve doğru kentleşme süreçlerini savunmakla görevliyiz; mevzuatımız bize bu görevi vermektedir. Bu kapsamda mahkeme kararlarının uygulanması yönünde talepte bulunduk, biz şikayetlerimizi mevzuatlara göre yaptık, herhangi bir iftirada bulunmadık" dedi. 

Mahkemenin gerekçeli kararında ise "Meslek odası başkanları olan sanıkların, yürütülen idari işlemlerin uygulanmasındaki şüphe üzerine anayasal şikayet haklarını kullandıkları sonuç ve kanaatine varıldığından, unsurları oluşmayan suçtan sanıkların ayrı ayrı beraatlerine  hüküm kuruldu" denildi.  

 


Okunma Sayısı: 150

Tüm Haberler »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.