ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     15 ARALIK 2018 , CUMARTESİ

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2018/ ÖZEL SAYI 1

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

BOZOĞLU VE ODA BAŞKANLARI, GÖKÇEK’İN İFTİRA DAVASINDA BERAAT ETTİ

    Yayına Giriş Tarihi: 14.11.2017  Güncellenme Zamanı: 15.11.2017 00:00:10  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 15.11.2017 00:00:46

 

Bozoğlu‘ndan "katılımcı demokrasi" vurgusu

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek`in, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ)  arazisinde inşa edilen Ankapark projesine yönelik eleştirileri nedeniyle  Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Başkanı Baran Bozoğlu ile diğer dört oda başkanına açtığı "suç uydurma ve iftira" davasından beraat kararı çıktı. Bozoğlu, konu hakkında, "Bu dava, Ankara`nın eski belediye başkanının farklı görüşlere, katılımcı demokrasiye olan tahammülsüzlüğünün somut bir göstergesi oldu. Dilerim Ankara`nın yeni belediye başkanı ve tüm yerel yönetimler, bundan sonra katılımcı demokrasiye sahip çıkar. Politikalarını odaların teknik çalışmaları ve bu mahkeme kararı üzerinden güncellerler" dedi.

Bozoğlu ve TMMOB`a bağlı diğer oda başkanları, Gökçek`in AOÇ arazisinde inşa ettirdiği Ankapark projesini hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle eleştirmişti. Ankara 5. Asliye Mahkemesi, Gökçek tarafından açılan "suç uydurma ve iftira" davasında oda başkanları için beraat verdi.    

"Adalet yerini buldu"

ÇMO Genel Başkanı Bozoğlu, konu hakkında şunları kaydetti:

"Ankara`nın sorunlarına dair çalışmalarımızı kamuoyuna açıklamamız sonrasında Gökçek tarafından hakkımızda iftira davası açıldı. Gökçek, kendisine iftira attığımızı iddia etti oysa biz meslek odaları olarak kamuoyunu bilgilendirme görevimizi yerine getirdik. Kentin sorunlarını çözme odaklı bir yaklaşım gerçekleştirdik. Bu dava, Ankara`nın eski belediye başkanının farklı görüşlere, katılımcı demokrasiye olan tahammülsüzlüğünün somut bir göstergesi oldu. Ancak davada tam da beklediğimiz oldu ve adalet yerini buldu. Mahkeme,  yaptığımız açıklamaların kamu yararı gözeten bir perspektife sahip olduğunu teyit etti. Bu dava, Türkiye`nin özellikle de Ankara`nın kent tarihinde kara bir leke olarak açılmış bir davaydı. Neyse ki odalarımızın dik duruşu ve mahkemenin verdiği bu doğru kararla leke temizlendi. Dilerim Ankara`nın yeni belediye başkanı ve tüm yerel yönetimler, bundan sonra katılımcı demokrasiye sahip çıkar ve meslek odalarımızın ortaya koyduğu çalışmaları göz önünde bulundurarak hareket ederler. Politikalarını odaların teknik çalışmaları ve bu mahkeme kararı üzerinden güncellerler."

 


Okunma Sayısı: 183

Tüm Haberler »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.