ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     15 ARALIK 2018 , CUMARTESİ

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2018/ ÖZEL SAYI 1

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

TMMOB ENERJİ POLİTİKASI TEMEL İLKELERİ KİTABI ÇIKTI

    Yayına Giriş Tarihi: 14.11.2017  Güncellenme Zamanı: 15.11.2017 03:51:40  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

TMMOB 44. Dönem Enerji Çalışma Grubu tarafından hazırlanan "TMMOB Enerji Politikası Temel İlkeleri" kitabı yayımlandı.

SUNUM

Doğanın ve doğal kaynakların insan ihtiyaçları doğrultusunda dönüştürülmesi çabası, mühendis, mimar ve şehir plancılarının mesleki faaliyetlerinin ortak unsurudur. Bu çabanın, dünyamızın ve insanlığın ortak geleceğini güvence altına alacak biçimde sürdürülebilmesi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği`nin en önemli önceliklerinden birisidir.

Doğanın ve insanlığın ortak geleceği söz konusu olduğunda akla gelen ilk başlıklardan birisi "Enerji" olmaktadır. TMMOB, insan yaşamı için en önemli unsurlardan birisi olan enerjinin, kaynağından son kullanıcının tüketimine kadar geçen tüm evrelerinin insanlığın ve gelecek kuşakların yararına olacak şekilde planlanmasının ve uygulanmasının gerekliliğine inanır.

Enerjinin evrensel bir değer olduğu inancında olan Birliğimiz, insanın çağdaş bir yaşam sürdürebilmesi için enerjinin vazgeçilmez olduğunu ve bu nedenle bir insan hakkı olarak kabul edilmesi gerektiği inancındadır.

Enerjiden insanların yararlanabilmesi için doğada var olan bir kaynağın işlemden geçirilerek kullanılması gerekmektedir. Bu kaynaklar ise tüm insanlığın ortak malıdır. Enerji insanların ihtiyacı kadar üretilmeli ve hiç bir koşulda israf edilmemelidir ve yenilenebilir kaynaklar dışındaki tüm enerji kaynakları tükeneceği unutulmamalıdır. Bu nedenle enerji üretiminde yenilenebilir kaynaklar öncelik kazanmaktadır.

Enerjinin kaynak seçiminden tüketimine kadar geçen evreleri tüm insanlığı etkilediğinden bu iş ve işlemlerin insan ve doğa yararını ön plana çıkaran ilkeler silsilesi içerisinde yapılması esastır.

Bu gerçeği göz önüne alarak, toplum ve doğa yararını gözeterek hazırladığımız TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ ENERJİ İLKELERİ adlı çalışmayı sizlerle paylaşıyoruz. Uzun yıllara dayanan kolektif tartışmaların ve birikimin ürünü olan bu çalışmayı ortaya çıkaran TMMOB 44. Dönem Enerji Çalışma Grubu`nun değerli üyelerine teşekkürü borç biliyoruz.

Çalışmada yer alan ilkelerin, enerjinin üretiminden son kullanıcıların tüketimine kadar her aşamada meslektaşlarımıza ve toplumumuza rehberlik edeceğine inanıyruz.Bilmin ve tekniğin rehberliğinde, daha yaşanabilir bir ülke ve dünya umuduyla…

Emin Koramaz

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

 


 

Dosyalar

(164 KB) (15.11.2017 03:51:15)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 99

Tüm Haberler »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.