ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     18 HAZİRAN 2018 , PAZARTESİ

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2018 / Mayıs 1

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

BOZOĞLU’NDAN TÜRKİYE’YE DESTEK ÇAĞRISI

    Yayına Giriş Tarihi: 26.08.2017  Güncellenme Zamanı: 26.08.2017 20:04:09  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 26.08.2017 20:04:00

Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, "Türkiye iklim değişikliğinde çok kırılgan bir ülke. İklim değişikliğinden sorumlu olmayan ama en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Son dönemde ciddi afetlerle karşı karşıya kalmaya başladık" dedi. Bozoğlu, Türkiye`nin Paris İklim Anlaşması çerçevesinde Yeşil İklim Fonu`ndan yararlanamamasını eleştirerek, enerji verimliliği, yatırımlar ve uyum faaliyetleri konusunda maddi olarak desteklenmesi gerektiğini söyledi.  

Bozoğlu, Almanya Çevre, Doğa Koruma, İmar ve Reaktör Güvenliği Bakanlığı Müsteşarı Jochen Flasbarth ile bir araya geldi. Flasbarth ile Paris Anlaşması ve iklim değişikliğine dair görüş alışverişinde bulunan Bozoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları konusunda büyük bir çaba harcıyor. En son bin megawattlık bir rüzgar enerjisi santralinin kurumu için ihale yapıldı ve fiyat oldukça düşük çıktı. Bunlar önemli gelişmeler ancak elbette bir yandan da sorunlar devam ediyor. Örneğin hala termik santral projeleri yapılmaya çalışılıyor.

"En çok etkilenen ülke Türkiye"

Türkiye iklim değişikliğinde çok kırılgan bir ülke. İklim değişikliğinden sorumlu olmayan ama en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Özellikle son dönemde ciddi afetlerle karşı karşıya kalmaya başladık. Yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve iklim değişikliğinden kaynaklı afetlerden daha az zarar görmek için uyum sağlanması konusunda Türkiye`nin maddi desteğe ihtiyacı var."

"Türkiye`ye haksızlık"   

Bozoğlu, şöyle konuştu:

"Paris İklim Anlaşması çerçevesinde Yeşil İklim Fonu`ndan yararlanamıyoruz ve bu kanalların açılması gerek. İklim değişikliği konusunda Türkiye`ye verilen desteklerin birçoğu zamanla bu fonun kapsamına alınacak. Türkiye şu anda Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi`nde Ek 1 listesinde olan bir ülke yani gelişmiş ülke statüsünde göründüğü için fondan yararlanamıyor. Nisan 2017`de fon kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi konusunda bir proje başlatıldı. Türkiye bu projenin içindeyken daha sonra çıkartıldı. Brezilya ve Meksika gibi Türkiye`ye benzerlik gösteren ülkeler fondan yararlanmaya devam etti.  Bu durum Türkiye`ye haksızlık. Türkiye`nin enerji verimliliği, yatırımlar ve uyum faaliyetleri konusunda maddi olarak desteklenmesi gerekiyor."

 

Bozoğlu ayrıca Almanya`da kömürlü termik santrallerin yoğun bir şekilde çalıştığını, Welzow`daki açık ocak kömür işletmesinin genişletilmesinin endişe verici olduğunu söyledi. Flasbarth ise Paris İklim Zirvesi`nde Türkiye`ye verilen sözlerin yerine getirilmesi için çalıştığını belirtti. Flasbarth, "Türkiye`de yaşanan sorunlar sadece Türkiye`ye özgü değil. Hindistan, Çin ve Rusya`da da Türkiye`dekine benzer bir kalkınma pratiği yaşanıyor. Türkiye`nin çevre konusunda bunları yaşaması doğal" dedi. 


Okunma Sayısı: 182

Tüm Haberler »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.