TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
YENİ BASINDA ODAMIZ EKLENDİ - BİZİM YAKA KOCAELİ GAZETESİ
Kocaeli Şube 05.06.2017 (Son Güncelleme: 05.06.2017 12:39:15)

Ağdacı‘dan Çevre Günü açıklaması

Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı, "Kentimiz, rant odaklı arazi kullanımının kurbanı bir kenttir. Kocaeli`nin bir kent olarak mevcut çevresel risklerin yönetilebileceği, yaşanılabilen bir kent olma iddiasına ulaşması artık imkânsızlaşmıştır. Kentimiz için yarın çok geç olabilir" dedi

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı basın açıklamasında, "Dünyamız bir kent gibidir. Suyu, havası, canlısı ve cansızı ile büyük bir barışın teminatıdır. Bu barışı günümüz üretim sistemi bozmaktadır. Bu sistemin adı Kapitalizm olarak konulmuştur. Doğa canlı bir varlıktır. İnsanlar, şirketler veya devletler doğanın sahibi olamaz, doğanın kadim dengesini ve işleyişini bozacak herhangi bir tasarrufta bulunamaz. Bacaları artı değer üretmek adına zehir kusmaktadır. Dünya Çevre Günü yaratılmak istenen farkındalık için önemlidir. Çünkü hayat ince hesaplar ve yeni tüketim alışkanlıklarına koşullanmıştır. İşte bu yüzden ne bu sağlığını kaybeden kent ne de başka kent bize düşlerimizin gerçek olacağını söylememektedir" dedi.

 

"SESSİZ KALMAK ONAY VERMEKTİR"

"Dünya bir barışın türküsüdür" diyen Ağdacı sözlerini, "Bizim için Çevre Katliamı barışın bozulmasıdır ve daim seslerin susmasıdır, büyük bir yalnızlıktır. Bu nedenle 5 Haziran Dünya Çevre Günü`nde diyoruz ki; İnsanoğlu kendi eylemselliğine eleştirel yaklaşmazsa kendi felaketlerinin müsebbibidir. Ekolojik felaketlerde ve yaşanılan çevre tahribatında toplumsal sessizliğimiz bir insanlık suçudur. Orman Arazilerinin istilasından, Afet Yasasına, Tabiat ve Biyolojik Çeşitlilik Kanuna pek çok konuda sesiz kalmak Kocaeli`nin sonuna onay vermektir. Aslında sessizlik bazen bir onaydır da. Sürdürülebilir yalanları olan bu düzen sorgulanmalıdır ve tarihin "bertarafçısına" teslim edilmelidir.

 

"KENTİMİZ RANT KURBANI"

"Kentimiz, rant odaklı arazi kullanımının kurbanı bir kenttir" diyen Sait Ağdacı, "1960` tan bu yana süre gelen çarpık sanayileşme ve kalkınma yalanlarının sürekli düzensizlik ve çevre felaketi ürettiği bir alana dönüşmüş ve ağır yaralar almıştır. Kocaeli`nin bir kent olarak mevcut çevresel risklerin yönetilebileceği, yaşanan ve yaşanılabilen bir kent olma iddiasına ulaşması artık imkânsızlaşmıştır. Kentimiz için yarın çok geç olabilir, şimdiden çevresel tahribatlara dur demeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

 

"NEOLİBERAL POLİTİKALAR"

Ağdacı sözlerini, "Günümüz neoliberal politikaları hizmet sektöründe en fazla "taşımacılık" alanını desteklemektedir. Otoyollardan limanlara geniş bir bütünlüğü kapsayan bu alan aslında kentimizde bir tür felaketi gerçekleştirmiştir. Kıyı kent olma özelliğini sanayi kenti olarak dönüştürülmeye kurban etmektedir. Oluşan trafik yoğunluğu kentteki var olan egzoz ve gürültü kirliğini daha da arttırmıştır. Bu nedenle Kentimizin sanayi ve yatırım mantığı ile planlanmasından ziyade "yaşanılabilir" bir kente dönüştürülmesi elzemdi" ifadeleriyle sonlandırdı.

 

MUHERREM ŞENOL

 

Okunma Sayısı: 404