TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
KÖRFEZDE ZEHİRLENME VAKALARI ÇOK ARTIŞ GÖSTERDİ - ÖZGÜR KOCAELİ GAZETESİ
Kocaeli Şube 05.06.2017 (Son Güncelleme: 05.06.2017 12:33:26)

 

AĞDACI: KÖRFEZDE ZEHİRLENME VAKALARI ÇOK ARTIŞ GÖSTERDİ

  Ağdacı: "Körfez‘de zehirlenme vakaları çok artış gösterdi" "Körfezde alg patlaması" konulu panelde konuşan ÇMO Başkanı Sait Ağdacı, "Körfez‘de zehirlenmeler son yıllarda nisan sonu mayıs başında artış göstermiştir" dedi yor, denizin yapısı bozuluyor.

Körfez‘de zehirlenmeler son yıllarda Nisan sonu Mayıs başı daha önceki yıllarda ise Haziran sonu Temmuz başı artış göstermiştir. Azot ve fosforun çok olması alglerin artışına neden oluyor. Besin oluşumu çok fazla olursa biyolojik bozulma meydana geliyor bu da ortamda ölüm tehlikesini ortaya çıkarıyor" diye konuştu

ORTAYA ÇIKIYOR

 İzmit Körfezi‘nde alg patlaması nedenleri ve çözüm önerilerinin konuşulduğu panelin konuşmacısı ÇMO Başkanı Sait Ağdacı, "Algler tek hücreli olup güneş ışığında büyüyorlar. Tek bir hücre 2 hafta içinde milyonlarca çoğalabiliyor bu da insan ölümlerine neden olur.

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) dün "Körfezde alg patlaması" konulu panel düzenlendi.

Fuar içinde bulunan Sivil Toplum Merkezi‘nde gerçekleşen panele konuşmacı olarak Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü hocalarından Doç. Dr. Halim Ergül ve ÇMO Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı‘nın yanı sıra KYÖD Başkanı Mehmet Toker ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ÖLÜM TEHLİKESİ ALG ÇOĞALMALARININ ÇÖZÜMLERİ

Panelin devamında Ağdacı ve Ergül Körfez‘de alg çoğalması işle ilgili çözüm önerilerini sıraladı. Çözüm önerileri hakkında detaylı bilgi veren Ağdacı,  "Yeni liman yatırımlarının ileride genişlemeye olanak verilecek sahalarda planlanması, atık su yönetiminin uygulanması, liman ve iskelelerde atık su ve yüzey sularına yönelik alt yapının rehabilite edilmesi ve yeni yatırımlarda dikkate alınması, şehir planları yapılırken liman yatırımları ve bunların oluşturacağı karayolu yoğunluğunun ve çevresel etkilerinin dikkate alınması, çevre kirliliğinin önlenmesi için katı atık yönetiminin geliştirilmesi amacıyla gerekli tedbirlerinin alınmasıdır"  ifadelerini kullandı.

DILDERESI‘NDE DAHA FAZLA

Ağdacı "Marmara‘da 20 yılda bir görülürken bu sene 5‘ten fazla meydana geldi. Körfez‘de Azot ve fosfor fazlalığının en yoğun olduğu yer %25 ile Dilderesi mevkiidir. Kocaeli nüfus yoğunluğu bakımından çok yoğun bir kenttir. İl genelinde 20 adet atık su arıtma tesisi bulunuyor. Bunlar aylık sistem şeklinde düzenlenmesine rağmen uygulanmıyor" dedi.

BÜYÜMEDE YETERSİZ

Körfez‘in bütünleşik kıyı alanları tehditleri hakkında konuşan Ağdacı, "Körfez havzasının birinci derece deprem bölgesinde olması, sanayi yatırımlarının kentsel alanla iç içe olması, deniz trafiğindeki yoğunluk ve donanma gemilerinin dar koridorlarda seyretmek zorunda oluşu, su kaynaklarının büyümede yetersiz kalması ve ekoloji dengesinin kurulamamasıdır" ifadelerini kullanıldı

GENÇ NÜFUS ARTIYOR

Ağdacı‘nın ardından söz alan Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü hocalarından Doç. Dr. Halim Ergül ise şunları söyledi. "Körfez‘de alg artışı olduğunda suyun rengi kırmızı ya da yeşil renk olur. Körfez‘in kızarmasına neden olan Dinoflagellat türleridir. Belediye çalışıyor ama yeterli kalmıyor. Gün geçtikçe nüfus artıyor ve bu çok ciddi sorunlar yaratıyor. Akdeniz‘de 20 yıl içinde oluşan alg çoğalması kayıtlara göre en büyük ölçekli alp çoğalması 2015 İlkbahar mevsiminde İzmit Körfezi‘nde gerçekleşti. Son 300 yılda insan ölümlerine neden olduğu resmi kayıtlarda da yer alıyor" AĞDACI- ÇMO Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı, İzmit Körfezinde zehirlenme vakalarının artış gösterdiğini söyledi.

(Çiğdem Armağan)

Okunma Sayısı: 407