ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     17 ŞUBAT 2019 , PAZAR

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2018/KASIM 1

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

20 YILDA BİR GÖRÜLEN ALG PATLAMASI YILDA 5`E ÇIKTI! - KOCAELİ GAZETESİ

    Yayına Giriş Tarihi: 05.06.2017  Güncellenme Zamanı: 05.06.2017 12:24:18  Yayınlayan Birim: KOCAELİ ŞUBE  
 

Çevre Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen "Körfezde alg patlaması" konulu panel düzenlendi

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) tarafından "Körfezde alg patlaması" konulu panel düzenlendi. Fuar içinde bulunan Sivil Toplum Merkezi‘nde gerçekleşen panele konuşmacı olarak katılan Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü hocalarından Doç. Dr. Halim Ergül ve ÇMO Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı‘nın yanı sıra KYÖD Başkanı Mehmet Toker ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

ÖLÜM TEHLİKESİ VAR

İzmit Körfezi‘nde alg patlaması nedenleri ve çözüm önerilerinin konuşulduğu panelde açılış konuşmasını yapan ÇMO Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı, "Algler tek hücreli olup güneş ışığında büyüyorlar. Tek bir hücre 2 hafta içinde milyonlarca çoğalabiliyor bu da insan ölümlerine neden oluyor, denizin yapısı bozuluyor. Körfez‘de zehirlenmeler son yıllarda Nisan sonu Mayıs başı daha önceki yıllarda ise Haziran sonu Temmuz başı artış göstermiştir. Azot ve fosforun çok olması alglerin artışına neden oluyor. Besin oluşumu çok fazla olursa biyolojik bozulma meydana geliyor bu da ortamda ölüm tehlikesini ortaya çıkarıyor" dedi.

DİLDERESİ‘NDE DAHA YOĞUN

Ağdacı konuşmasının devamında, "Marmara‘da 20 yılda bir görülürken bu sene 5‘ten fazla meydana geldi. Körfez‘de Azot ve fosfor fazlalığının en yoğun olduğu yer %25 ile Dilderesi mevkiidir. Kocaeli nüfus yoğunluğu bakımından çok yoğun bir kenttir. İl genelinde 20 adet atık su arıtma tesisi bulunuyor. Bunlar aylık sistem şeklinde düzenlenmesine rağmen uygulanmıyor" diye konuştu. Körfez‘in bütünleşik kıyı alanları tehditleri hakkında konuşan Ağdacı, "Körfez havzasının birinci derece deprem bölgesinde olması, sanayi yatırımlarının kentsel alanla iç içe olması, deniz trafiğindeki yoğunluk ve donanma gemilerinin dar koridorlarda seyretmek zorunda oluşu, su kaynaklarının büyümede yetersiz kalması ve ekoloji dengesinin kurulamaması" diye konuştu.

BELEDİYENİN ÇALIŞMALARI YETMİYOR

Ağdacı‘nın ardından söz alan Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü hocalarından Doç. Dr. Halim Ergül ise, "Körfez‘de alg artışı olduğunda suyun rengi kırmızı ya da yeşil renk olur. Körfez‘in kızarmasına neden olan Dinoflagellat türleridir. Belediye çalışıyor ama yeterli kalmıyor. Gün geçtikçe nüfus artıyor ve bu çok ciddi sorunlar yaratıyor. Akdeniz‘de 20 yıl içinde oluşan alg çoğalması kayıtlara göre en büyük ölçekli alp çoğalması 2015 İlkbahar mevsiminde İzmit Körfezi‘nde gerçekleşti. Son 300 yılda insan ölümlerine neden olduğu resmi kayıtlarda da yer alıyor" diye konuştu. Özellikle Astım hastaları alg sayı artışına bağlı ölümlere en çok maruz kalanlar olduğunu söyleyen Ergül, denizden çıkan midyelerin de en az 2 yıl kesinlikle yenmemesi gerektiğinin altını çizdi.

ALG ÇOĞALMALARININ ÇÖZÜMLERİ

Panelin devamında Ağdacı ve Ergül Körfez‘de alg çoğalması işle ilgili çözüm önerilerini sıraladı. Çözüm önerileri hakkında detaylı bilgi veren Ağdacı, "Yeni liman yatırımlarının ileride genişlemeye olanak verilecek sahalarda planlanması, atık su yönetiminin uygulanması, liman ve iskelelerde atık su ve yüzey sularına yönelik alt yapının rehabilite edilmesi ve yeni yatırımlarda dikkate alınması, şehir planları yapılırken liman yatırımları ve bunların oluşturacağı karayolu yoğunluğunun ve çevresel etkilerinin dikkate alınması, çevre kirliliğinin önlenmesi için katı atık yönetiminin geliştirilmesi amacıyla gerekli tedbirlerinin alınmasıdır" ifadelerini kullandı.  / Selin BECER


Okunma Sayısı: 327

Kocaeli Şube Kaynaklı Basında Odamız »
Tüm Basında Odamız »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.