ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     21 NİSAN 2018 , CUMARTESİ

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2017 / KASIM 2

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ HİZMETİ VEREN FİRMALAR İÇİN BİLGİLENDİRME

    Yayına Giriş Tarihi: 01.03.2017  Güncellenme Zamanı: 02.03.2017 12:29:27  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

22 Nisan 2009 tarihli ve 27208 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Serbest Çevre Mühendisliği Hizmetleri Uygulama, Tescil, Denetim ve Asgari Ücret Yönetmeliği kapsamında Serbest çalışan ve çevre mühendisliği hizmetleri üreten kişi ve kuruluşların Odamız tarafından tescillerinin yapılması gerekmektedir.

 

Anılan yönetmelikte yer alan ve aşağıda linki verilmiş "Serbest çevre mühendisliği hizmet konuları" nın yer aldığı hizmetlerden biri ve ya birkaçını üreten kişi ve kuruluşların Odamıza tescilinin yaptırılarak faaliyetlerini yürütmeleri yasal bir zorunluluktur. Odamız tarafından büro tescili yapılan firmalar çevre mühendisliği hizmet konularını icra etmeye yetkili olmaktadırlar.

 

Serbest Çevre Mühendisliği Hizmetleri Uygulama, Tescil, Denetim Ve Asgari Ücret Yönetmeliğimizde İkinci Bölümde yer alan Serbest Çevre Mühendisliği Hizmetleri ve Konularına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.cmo.org.tr/mevzuat/mevzuat_detay.php?kod=178

 

TMMOB Serbest Müşavirlik Mühendislik ve Mimarlık Hizmetleri ve Büro Tescil Belgesi Yönetmeliği Belge Verilmesi ve Yenilenmesi başlıklı kısımda ise;

Madde 6- f) Birden fazla alanda çalışan ve farklı "MMH" veren kuruluşlar çalışma alanıyla ilgili "Oda";dan "SMM"; veya "Büro Tescil belgesi almak zorundadır" denilmekte olup, birden fazla mühendislik hizmeti üreten kuruluşların ilgili meslek odasından da ayrıca Büro Tescil Belgesi alması zorunludur.

 

Bu kapsamda;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik ve ÇED Yeterlik Belgesi Tebliği kapsamında hizmet veren firmaların tescilinin Odamız tarafından yapılmış ve her yıl yenilenmiş olması gerekmektedir. Yukarıda bahsi geçen Odamız Serbest Çevre Mühendisliği Hizmetleri Uygulama, Tescil, Denetim Ve Asgari Ücret Yönetmeliğimizde yer alan kapsamda faaliyet yürüten firmalarımızın Odamızdan tescil belgesi almaları zorunlu ve yeterlidir.

 

Büro Tescil Belgesi bulunmayan ve Çevre Mühendisliği hizmeti konusunda faaliyet  gösteren firmaların Odamıza başvuru yaparak büro tescilini yaptırmaları gerekmekte olup  aksi halde Büro tescilini yaptırmayan firmalar hakkında ilgili mevzuat kapsamında işlem yapılacaktır. 

 


Okunma Sayısı: 847

Tüm Haberler »

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.