ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     18 HAZİRAN 2018 , PAZARTESİ

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2018 / Mayıs 1

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

KOCAER’İN GÖREV DEĞİŞİKLİĞİNE İLİŞKİN BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 04.10.2016  Güncellenme Zamanı: 04.10.2016 11:51:12  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 04.10.2016 11:51:32

 TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Şenyol Kocaer`in Bornova Belediyesi`nde görev yaptığı birimin ani bir kararla değiştirilmesine ilişkin TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu tarafından basın toplantısı gerçekleştirildi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Şenyol Kocaer`in Bornova Belediyesi`nde görev yaptığı birimin, geçtiğimiz hafta gerçekleşen ve Kültürpark`ın geleceğine dair kritik önemde olan İzmir Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu toplantısından hemen önce ani bir kararla değiştirilmesine ilişkin TMMOB İzmir İKK tarafından bir basın toplantısı gerçekleştirildi. İzmir Mimarlık Merkezi`nde düzenlenen basın toplantısına TMMOB`ye bağlı odaların temsilcileri de katılırken, basın açıklamasını TMMOB İzmir İKK Dönem Sekreteri Melih Yalçın okudu. Yalçın açıklamasında, Özlem Şenyol Kocaer`in Bornova Belediyesindeki görev yerinin 26 Eylül 2016 Pazartesi günü öğle saatlerinde ‘ani ve alışılmadık bir biçimde değiştirildiğini` ifade ederek, "Başkan`ın, 27 Eylül 2016 Salı sabahı ‘yeni görev yerinde olması` talimatı verdiği bilgisi de ayrıca kendisine iletilmiştir. Kocaer`in görev yeri değişikliği talimatının bir gün önce, yani 25 Eylül 2016 Pazar günü mesai saatleri dışında Başkan tarafından verildiği de bilinmektedir" dedi. Kentsel Tasarım uzmanı olan Kocaer`in, kentsel tasarım biriminden alınarak, imar bölümünde görevlendirildiğine dikkat çeken Yalçın, "Bornova Belediyesi, İzmir`de bir meslek odasının Yönetim Kurulu Başkanı olan çalışanı hakkında bu kadar aceleci ve uzmanlığı esas almayan sürgün niteliğinde olan bu kararı neden almıştır" diye konuştu. Yalçın, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Özlem Şenyol Kocaer, İl Koordinasyon Kurulumuzda kentimize ve bölgemize yönelik birçok projeye ilişkin oluşturduğumuz çalışma gruplarında yer almış, rant politikalarına karşı oluşturduğumuz raporların hazırlanmasında yoğun emeği olmuştur. Bütün bunlar kamu yararı taşıyan kamusal çalışmalardır.

Kendisi, Konak Tünelleri, Mustafa Kemal Sahil Bulvarındaki yeraltı geçidi, İzmir Karşıyaka ve Konak Tramvay projeleri ve son olarak da İzmir Kültürpark konusunda İl Koordinasyon Kurulumuzun oluşturduğu ve kamuoyuyla paylaşılan raporların hazırlanmasında da yer almaktadır. Bu nedenledir ki, Kurulumuzca Mimarlar Odamızın temsilcisiyle birlikte kendisine, İzmir Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu`nun 27 Eylül 2016 tarihinde gerçekleşen Kültürpark Revizyon Projesi gündemli toplantısını izleme ve raporumuzu kurul üyelerine anlatma görevi verilmiştir. Koruma kurulu toplantısından bir gün önce görev yeri değişikliği ve daha bilgisayarı bile taşınmadan Koruma Kurulu Toplantısının yapılacağı Salı günü sabahı masasında olması talimatı Özlem Şenyol Kocaer`in Koruma Kurulu toplantısına katılmasını engellemek amaçlı mıdır? Yoksa bu durum büyük bir tesadüf müdür?

Eğer Özlem Şenyol Kocaer`in uzmanlığı dışındaki bir birime sürgün niteliğindeki bu görev değişikliği yukarıda sözünü ettiğimiz ve muhtemelen yerel yönetimin hoşuna gitmeyen çalışmalarını engellemek içinse, şimdiden söyleyelim, bu çaba boşunadır. Baskıcı ve yok etme amaçlı politikalar nereden gelirse gelsin kabul etmiyoruz. Bornova Belediyesini bu yanlıştan bir an önce dönmeye davet ediyoruz.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulumuz, kentimizin ve yaşam alanlarımızın korunması için AKP`nin rant politikalarına nasıl direniyorsa, aynı amacı çağrıştıran benzer politikalara da direnecek, halkımızın can ve mal güvenliğinin, kültür ve doğal varlıklarımızın korunması için uzmanlık alanları temelinde sözünü söylemek için demokratik tüm yöntemleri kullanacaktır." 


Okunma Sayısı: 75

İzmir Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.