TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
Akp Kolelik Yasasını Meclis’Te Onayladı
Genel Merkez 06.05.2016 (Son Güncelleme: 06.05.2016 22:11:33)

 

İşçilerin kiralanmasının ve özel istihdam büroları kurulmasının yolunu açan, Özel İstihdam Büroları Yasası bu sabaha karşı (06.05.2016) Meclis Genel Kurulu`nda AKP tarafından onaylandı.

Kölelik yasasına göre:

Kiralık işçi uygulaması özel istihdam büroları vasıtasıyla uygulamaya geçecek. İş ve işçi arayanlar özel istihdam bürolarına başvurabilecek. Özel istihdam büroları da işveren ile işçi kiralama, geçici işçi ile de iş sözleşmesi imzalayacak. İşçiyi çalıştıracak olan işveren işçi kiralama sözleşmesi karşılığında özel istihdam bürosuna bir bedel ödeyecek. Özel istihdam bürosu bu bedelden kendi komisyonunu aldıktan sonra işçinin ücretini ödeyecek. Geçici işçiyi çalıştıranlar, iş hukuku bakımından işveren olmayacak. Özel istihdam bürolarının işveren olarak yükümlülüğü işçinin kiralık olarak çalıştığı süreyle sınırlı olacak. İşyerindeki başka işçilerin hamilelik, askerlik, yıllık izin ve hastalık hallerinde, mevsimlik tarım işlerinde ve ev hizmetlerinde kiralık işçilik uygulaması yapılabilecek.

TMMOB söylüyor:

Kiralık İşçilik Yasası güvencesiz çalışmada varılan son noktadır.

Bu düzenleme ile; güvencesiz, kuralsız ve esnek çalışma yaygınlaşacak, iş güvencesi tamamen ortadan kalkacak, emekçiler açlık sınırının altında ücretlerle çalışmaya mahkum edilecek, örgütsüz çalışma yaygınlaşacaktır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği açısından en riskli işçiler yine kiralık işçi statüsünde çalışan emekçiler olacaktır. Ayrıca bu yasadan en olumsuz etkilenecek olanlar kadın işçiler olacak ve kadın işçiler üzerindeki sömürü derinleşecektir.

TMMOB söylüyor:

Kıblesi sermaye olan emekçi düşmanlarına karşı birleşik bir mücadeleyi örmekten ve büyütmekten başka bir yolumuz yoktur.

Üretenlerin yönettiği eşit, özgür, laik ve demokratik bir Türkiye için mühendis, mimar ve şehir plancıları mücadele saflarını sıklaştıracaktır.

Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 356