TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
Aklımızı Zorluyoruz, Nereye Koyacağımızı Bilemiyoruz Kahraman Tbmm Başkanlığı’Na Devam Edecek Mi?
Genel Merkez 28.04.2016 (Son Güncelleme: 28.04.2016 08:29:03)

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İstanbul Üniversitesi`nde katıldığı  konferansta "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır", "Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım" diyerek, şer‘i anayasa talebinde bulunmuştur.

Her şeyden önce bu içerikte bir açıklamanın Türkiye Cumhuriyeti‘nin önemli bir üniversitesinde ve üniversite camiasının bütün unsurlarıyla, yani öğretim üyeleri ve öğrencilerinin huzurda bulunduğu bir ortamda yapılabilmesi ve kamuoyuna yansıyan herhangi bir tepkiyle karşılaşmamış olması son derece düşündürücüdür.

Oysa, burada yok edilmek istenen Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından biri olan laiklik ilkesidir. Ve bu saldırı, Cumhuriyeti simgeleyen en önemli kurumun TBMM‘nin başkanı tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu durum bile ülkemizin başına musallat olmuş gerici bir anlayışın yapacağı kötülüklerin bir sınırı olmadığını, karanlık niyetlerini hayata geçirmede bir an bile tereddüt etmeyeceklerini göstermektedir.

Bu gerici saldırılar artık durdurulmalıdır. Aksi taktirde, kaybolan yalnızca Laik Cumhuriyet olmayacak, insanlığın, cumhuriyetimizin yaşını çok aşan zamanlara ve sınırlarımızı çok aşan mekanlara yayılmış, yüzyıllar boyunca bütün kıtalarda sürdürülen aydınlanma mücadelesinin bize sunduğu kazanımlar da kaybedilecektir.

Aklın ve bilimin ışığına inanan mühendis, mimar ve şehir plancıları bu karanlığa asla teslim olmayacak ve laikliğin yok edilmesine izin vermeyecektir.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman derhal istifa etmelidir.
Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 341