TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
Kadına Yonelik Saldırının Sorumlularını Biliyoruz

EN SON BAĞDAT CADDESİ’NDE YAŞANAN KADINA YÖNELİK SALDIRININ SORUMLULARINI BİLİYOR VE YİNE SÖYLÜYORUZ!

Genel Merkez 01.02.2016 (Son Güncelleme: 01.02.2016 10:16:51)

Bu ülkede son on yılda, sayısı yüzde bin dört yüz artan kadına yönelik şiddet ve cinsel istismarın duyarsız kalındığı her günün bedelini, ne yazık ki Özgecan, Güldünya, Ayşe Paşalı, Hüsne Aslan, Kübra Kart gibi onlarca kadın onuruyla, bedeniyle, yaşamıyla ödemektedir. 

En son İstanbul Bağdat Caddesi`nde 19 yaşındaki gencecik kardeşimizin saldırıya uğramasının sorumlularını biliyor ve yine söylüyoruz. 

Sorumlular; IŞİD ile yarışır şekilde "Erkek kadın fıtratının farklı olduğu" yaklaşımıyla kadına yönelik anlayışın çerçevesini çizerek, kadın istihdamının engellenmesine yol açan, kadının kimliğini yok eden, kadını aile içine hapseden ve kadın bedenini namus kavramının odağına koyan anlayışı, yaşam biçimini topluma bir model olarak dayatanlardır. 

Sorumlular; hamile kadınların sokağa çıkmasını ahlaksızlık olarak gören, "kahkaha atan kadın iffetsizdir", "kızlı erkekli aynı evde kalıyorlar, aynı merdivenleri kullanıyorlar", "annelik bir kariyerdir", "tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar", "tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masumdur" diyenlerdir. 

Sorumlular; yayınladığı fetvalarla kadın ve çocuk düşmanlığı yapan, "babanın öz kızına şehvet duyması haram değil!" diyenlerdir. 

Sorumlular; çocuklarımıza cinsel istismarda bulunduktan sonra evlerinde yapılan aramalarda 4000-5000 çocuk pornosu kaydı bulunan kişiler için ve bu kayıtlar temin edilirken, herhangi bir önlem almayanlardır. 

Sorumlular; 26 kişinin tecavüz ettiği  13 yaşında kız çocuğu için "istese karşı koyabilirdi" kararı veren, kadın cinayeti davalarında aşırı sevgi indirimi, cinsel saldırı davalarında saygın tutum indirimi uygulayan, kadın katillerine "öldürme hakkımı kullandım" deme cesareti verenlerdir. 

Sorumlular; bilimsel, laik eğitimden uzak; çocuk yaşta evlenmeyi teşvik eden ‘4+4+4 kesintili eğitim(!)` sistemini yaratanlardır. 

Sorumlular; kadınları, düşük ücretle güvencesiz çalışmaya zorlayan, cinsiyetçi işbölümüne ve daha düşük ücretle çalışmasına neden olan, emeğin yeniden üretimini kadın üzerinden sağlamak isteyen neoliberal politikaları uygulayanlardır. 

TMMOB diyor ki: 

Kadına yönelik şiddet ve cinsiyet ayrımcılığı sorunu çözülmeden, demokratik bir toplum yaratılması mümkün değildir. 

TMMOB diyor ki: 

Kadın emeğini sömüren, kadını düzenli, güvenceli işler yerine, anneliğe ve ev kadınlığına hapseden cinsiyetçi politikalara, kader haline getirilen dayatmalara karşı; kadınlara yönelik saldırı, tecavüz ve cinayetlere karşı kadın erkek, yaşamın her alanını paylaşarak, el ele, omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz. 

Mehmet Soğancı

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 27