TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
Sivas’I Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız!
Genel Merkez 01.07.2015 (Son Güncelleme: 10.07.2015 14:03:00)

Bu yıl Sivas katliamının 22. yılı. 

Bundan 22 yıl önce, 2 Temmuz 1993 günü Madımak Oteli`nde aydınlık yüzlü insanlarımız yakılarak katledilirken emekten ve demokrasiden yana fikirler de yakılarak yok edilmek istendi.

Sivas katliamı, emekçi sınıfların baskısız ve sömürüsüz bir dünya kurma mücadelesini sindirmek ve yok etmek amacıyla, gerici-faşist zihniyetin planlı ve programlı bir şekilde devreye soktuğu kanlı provokasyonlardan biridir.

Tıpkı, Çorum ve Maraş katliamlarında olduğu gibi Sivas katliamında da bu ülkede eşitlikten ve özgürlükten yana bütün düşlerin karartılması hedeflemiştir. Madımak Oteli`nde, ülkemizin aydınlık yüzlü insanları, kardeşliğin, bir arada yaşamın, barışın, demokrasinin, eşitliğin, özgürlüğün ve umudun sembolleri ateşe verilmiştir.

Toplumsal belleğimizde derin bir yara bırakan Sivas katliamı, geçen zaman içerisinde egemenler tarafından unutturulmak istenmiş ancak tüm çabalara rağmen unutturulamamıştır.

Sivas katliamını Türkiye‘nin aydınlığına, çağdaşlığına, demokrasiye, halkların kardeşliğine, eşitliğe, özgürlüğe ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırı olarak gören TMMOB, faşizme ve gericiliğe karşı Türkiye`nin aydınlık yüzünü savunmaya devam edecektir. 

Sivas katliamını unutturmak isteyenlere inat; o gün yanan o aydınlık yüzlerin ışığını söndürmeye, emekçi sınıfların yeni bir dünya kurma yolundaki umutlarını yok etmeye çalışanlara inat TMMOB her 2 Temmuz`da olduğu gibi bu yıl da dost örgütlerle birlikte omuz omuza duracak, alanlardan "Başka Bir Yaşam, Başka Bir Türkiye, Başka Bir Dünya" özlemini dile getirecektir.

Sivas katliamını unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız... 

Mehmet Soğancı

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 418