TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
8 Ve 13 Şubat’Ta Laik Ve Bilimsel Eğitim Mücadelesinde Tmmob De Olacak…
Genel Merkez 09.02.2015 (Son Güncelleme: 09.02.2015 12:18:03)

 

8 VE 13 ŞUBAT`TA

LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM MÜCADELESİNDE

TMMOB DE OLACAK…

 

Emperyalist ve kapitalist sistemin çıkarları doğrultusunda Türkiye`ye biçilen rol çerçevesinde AKP`nin, muhafazakarlaşan, gericileşen bir toplum yaratmak hedefinin en temel ögesini eğitim politikaları oluşturuyor.

 

AKP, yolsuzluklarını, tüm ülke kaynaklarını peşkeş çekmesini, iş cinayetlerini, ırkçı-gerici politikalarını sorgulamayacak bir nesil yetiştirmek istiyor.

 

"4+4+4" düzenlemesi, ilköğretime başlama yaşının 5`e indirilmesi, ilköğretim okullarının ilkokullar, ortaokullar ve imam-hatip ortaokulları olarak yeniden düzenlenmesi, din dersinin anaokullarına kadar indirilmek istenmesi; sorgulamayan, biat eden "yeni nesil" için atılan adımlar oldu.

 

Kendi yarattıkları "yeni Türkiye" için bilimsel düşünmeyi, araştırmayı, sorgulamayı göz ardı edip dini hurafelerle "yeni nesil" yetiştirmeyi amaçlayan AKP iktidarına karşı okullarımızı ve çocuklarımızın geleceğini hep birlikte savunacağız.

 

8 Şubat`ta Eğitim-Sen`in Alevi örgütleriyle birlikte düzenleyeceği "Laik, Bilimsel, Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam İçin" Kadıköy mitinginde, 13 Şubat`ta "Laik ve bilimsel eğitim için" düzenlenecek boykotta TMMOB da yerini alacak.

 

Zorunlu din derslerine, okulların imam hatipleştirilmesine "hayır" demek için; düşünen, sorgulayan, araştıran çağdaş nesiller yetiştirebilmek için TMMOB, 8 Şubat`ta da, 13 Şubat`ta mücadelenin içinde yer alacak.

 

Mehmet Soğancı

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı 

Okunma Sayısı: 369