TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
``ÇILGIN PROJELER GÜNDEME GELİYOR``

Diyarbakır Temizlik ve Çevre Sempozyumu’nda konuşan Çevre Mühendisleri Odası Diyarbakır Temsilciliği Oda Sekreteri Süleyman Zeki Aslan, çevre sorunlarının kapitalizmin geliştiği 1972 yılında bu yana arttığını söyledi.

Diyarbakır Il Temsilciliği Şube 25.07.2013 (Son Güncelleme: 30.07.2013 09:55:26)

 

Diyarbakır Temizlik ve Çevre Sempozyumu‘nda konuşan Çevre Mühendisleri Odası Diyarbakır Temsilciliği Oda Sekreteri Süleyman Zeki Aslan, çevre sorunlarının kapitalizmin geliştiği 1972 yılında bu yana arttığını söyledi.

 

Atık yönetimi konusunda dünya çapında birçok eksiklikler bulunduğunu kaydeden Aslan, çılgın projelerin gündeme geldiğini, Çevre Bakanlığı‘nın sürekli değişen bir bakanlık haline geldiğini belirterek, "Çevre Bakanlığı sonradan Çevre ve Orman Bakanlığı daha sonra Çevre Orman ve Su Bakanlığı diye bölünmeler gerçekleşti" dedi.

 

Birçok doğa alanının talan edildiğini Taksim Gezi Parkı‘ndaki durumun bu olduğunu belirten Aslan, Şırnak‘ın İdil ilçesinde petrol boru hatlarının geçmesi nedeniyle 10 kilometrelik bir alanda ağaç kesimi gerçekleştiğini ancak bunun gündem olmadığını söyledi.

 

Büyükşehir Belediyesi‘nin yürüttüğü temizlik kampanyasının değerli olduğunu ifade eden Aslan, bunun yanında teşvik edici ve cezalandırıcı tedbirlerin alınmasını gerektiğini vurguladı.  Kentte pilot yerlerin belirlenip ambalaj atıklarının geri dönüşümü ya da atıkların ayrıştırılması ile ilgili zorunluluklar getirilmesi gerektiğinin altını çizen Aslan, "Bölgede birçok mayın temizlenmeden insanların kafasında da çevre temizliği hep ikinci sınıf bir sorun haline gelmiş durumdadır. Biz bunu ne kadar birinci sınıfa çıkartabiliriz onun mücadelesini vermemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

 

 

Okunma Sayısı: 976
Fotoğraf Galerisi