TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
GENEL ÜYE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Özellikle çevre mühendisliğinin diğer disiplinlerden tamamen farklı bir disiplin olduğu konusunda görüş biriliğine varıldı. Bu nedenle, ilgili taslak yönetmelikteki çevre görevlisi tanımını kabul etmediğimizi ve bu işi sadece lisans eğitimi almış çevre mühendislerinin yapabileceği, taslak yönetmelikte çevre görevlisi ifadesinin kaldırılarak çevre mühendisi ifadesinin kullanılması ve bu taslağın çevre yönetim birimi ve çevre danışmanlık firmalarının çalışmalarını düzenleyen bir yönetmelik olması gerekliliği hakkında görüş birliğine varıldı.

Istanbul Şube 18.12.2012 (Son Güncelleme: 17.12.2012 17:22:52)

13 Aralık 2012 tarihinde Odamız üyeleri ile gerçekleştirdiğimiz genel üye toplantısında,  ÇEVRE GÖREVLİSİ  VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDAKİ YÖNETMELİĞİN Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca geçtiğimiz günlerde yayımlanan taslağı değerlendirildi. Söz konusu toplantı  çoğunluğunu genç meslektaşlarımızın oluşturduğu yaklaşık 35 kişilik katılımla gerçekleşti.

Toplantıda; taslak yönetmelikte  çevre mühendislerinin haklarının diğer meslekler dallarına mensup kişilerle aynı hakka sahip olacağı hususu, sınav şartı, bakanlık personelinde sınav şartı ve ücret şartı aranmaması, deneyim süreleri, firmalardaki ve çevre yönetim birimlerindeki asgari çevre görevlisi sayısı, çevre görevlilerinin sorumluluğunda bulunan tesisi sayısı, vize süreleri gibi maddeler hakkında görüş bildirilerek ortak bir görüş metni hazırlandı. 

Özellikle çevre mühendisliğinin diğer disiplinlerden tamamen farklı bir disiplin olduğu konusunda görüş biriliğine varıldı. Bu nedenle, ilgili taslak yönetmelikteki çevre görevlisi tanımını kabul etmediğimizi ve bu işi sadece lisans eğitimi almış çevre mühendislerinin yapabileceği, taslak yönetmelikte çevre görevlisi ifadesinin kaldırılarak çevre mühendisi ifadesinin kullanılması ve bu taslağın çevre yönetim birimi ve çevre danışmanlık firmalarının çalışmalarını düzenleyen bir yönetmelik olması gerekliliği hakkında görüş birliğine varıldı. Meslek haklarımıza sahip çıkmak adına, toplantıda tartışılan ve görüş birliğine varılan hususlar hakkında her meslektaşımızın bireysel görüşlerini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  internet sitesi aracılığı kuruma bildirmelerine karar verildi.

Ayrıca toplantı sona ererken, toplantıdan memnun ayrılan özelikle genç meslektaşlarımız  komisyonlarda görev almak istediklerini belirtmişlerdir. Konuyla ilgili çalışmaların en kısa zamanda başlatılacağı üyelerimize iletilmiştir.

Görüş bildiren ve toplantıya katılan  tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Okunma Sayısı: 907
Fotoğraf Galerisi