TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
TMMOB
Çevre Mühendisleri Odası
İSTANBUL’DA SATILAN SAĞLIKSIZ DAMACANA SULARI HAKKINDA KAMUOYUNA DUYURUDUR İSTANBUL HALKI NE İÇTİĞİNİ BİLMEK İSTİYOR

Süreci hayret ve endişeyle izleyen, uzmanlık alanlarından biri de insanlara sağlıklı içme ve kullanma suyu temin etmek olan bir meslek örgütü olarak, halkın sağlığını korumak adına yetkilileri göreve davet ediyor ve kaygılarımızı anlatan aşağıdaki sorulara yetkililerden acil olarak cevap bekliyoruz:

Istanbul Şube 30.07.2012 (Son Güncelleme: 31.07.2012 12:16:45)

 İSTANBUL HALKI NE İÇTİĞİNİ BİLMEK İSTİYOR

İstanbul`da piyasada satılan 55 farklı marka damacana sudan numune alınarak yapılan analizlerin sonuçlarına göre; bu sulardan sadece 14 âdetinin içilebilir nitelikte olduğu, geri kalan 41 âdetinin ise içilebilir nitelikte olmadığı geçen hafta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ tarafından kamuoyuna duyurulmuştu.

Ancak büyük firmalar olmaları sebebiyle, halka sağlıksız su satan firmaların isimleri kamuoyuna duyurulmadığı gibi faaliyetlerinin durdurulduğu ya da sağlıksız suların piyasadan toplatıldığı hakkında da herhangi bir haber ya da duyuru kamuoyunda yer almamıştı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ve kamuoyunda yer bulan son açıklamada ise İstanbul`da içilebilir kriterde olmayan damacana su satışı ile ilgili olarak sadece 5 firmanın ismi açıklanmıştır. Ayrıca insani tüketim amaçlı sularla ilgili olarak denetim kontrol ve her türlü sorumluluğu bünyesinde toplayan bir bakanlığın asli görevi halkın sağlıksız su tüketimine engel olmakken, bu görevi vatandaşa yıkarak "sağlıklı damacana suyun özellikleri budur" söylemiyle sorumluluğu üzerinden atmaya çalışması ciddiyetten son derece uzak bir eylemdir. Sağlıksız suyun fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve radyolojik analizler yapılmadan vatandaş tarafından gözle belirlenmesi, denetimi ve kontrolü mümkün değildir.

Bakanlığın açıklamalarının yanında, ismi açıklanan firmaların temsilcileri tarafından kamuoyuna yapılan açıklamalar ise tarafımızca yetersiz, gerçeklikten son derece uzak bulunmuştur. Halkın sağlığını tehdit etmenin hiçbir geçerli açıklamasının olamayacağını da ayrıca belirtmek isteriz.

Süreci hayret ve endişeyle izleyen, uzmanlık alanlarından biri de insanlara sağlıklı içme ve kullanma suyu temin etmek olan bir meslek örgütü olarak, halkın sağlığını korumak adına yetkilileri göreve davet ediyor ve kaygılarımızı anlatan aşağıdaki sorulara yetkililerden acil olarak cevap bekliyoruz:

·         Bu süreçte, konuyla ilgili yönetmeliklerde herhangi bir değişiklik yapılmadığı ve analizlerde herhangi bir maddi hata yapıldığına dair açıklama olmadığına göre 41 firma nasıl 5 firmaya inmiştir,

·         5 firma açıklanırken diğer 36 firmanın açıklanmamasının sebebi nedir, bu firmalar hangi sermaye gruplarına hizmet etmektedir

·         Bakanlığın görevi halkı korumak mı yoksa sermayenin korumacılığını yapmak mıdır?

·         Firmaların yaptıkları uygunsuz faaliyetten dolayı zarar göreceği sebebiyle isimleri açıklanmazken halkın bu durumdan göreceği zarar neden göz ardı edilmektedir,

·         Bahsi geçen sular piyasadan toplatılmış mıdır, eğer toplatılmamışsa bu suları halen kimler içmektedir,

·         Bu suların tüketimi sonucunda halkta baş gösterebilecek sağlık sorunlarının hesabını kim verecektir?

 Türkiye`de kişi başı yıllık su tüketim miktarı 1430m3 ile dünya ortalamasının çok altında olup ve her geçen yıl bu miktar düşmektedir. Belediyelerin halka sağlıklı, içilebilir ve parasız su temin etmek görevlerinden biridir. Belediye Yetkililerini görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye  çağırıyoruz.

Saygılarımızla

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 2123
Fotoğraf Galerisi